Spolu s inými umelcami a žánrami Oldfieldove zvony formovali môj hudobný vkus. Silnú asociáciu medzi Oldfieldovou hudbou a atmosférickým napätím vytvoril aj hororový filmový hit Vyháňač diabla, v ktorom bola použitá úvodná časť albumu Tubular Bells, čo mu ešte znásobilo svetovú popularitu.
Oslava Oldfieldovho odkazu
Pod taktovkou priateľa a Oldfieldovho spolupracovníka Robina Smitha živé koncertné predvedenie diela môžu vychutnať priaznivci 26. marca v GOPASS aréne v Bratislave. Súčasťou koncertnej šou Mike Oldfield’s Tubular Bells in Concert budú aj jeho ďalšie známe skladby, ako je Moonlight Shadow či Family Man.
Mike Oldfield patril medzi priekopníkov ako Pink Floyd, Jean-Michel Jarre a iní. Spojil zvuk orchestrálnych prvkov s jemne vybrnkávanou akustickou gitarou, ktorá prechádza do tvrdého rocku a elektroniky.
Prvé demo Tubular Bells Oldfield nahral už ako 17-ročný a album dokončil a vydal v roku 1973, keď mal 19 rokov. Všetky nástroje si nahrával sám, vrátane titulných tubových zvonov, ktoré dodali albumu nezameniteľný zvuk.
„Album je pritom dnes rovnako svieži a aktuálny, ako keď ho Mike tvoril. Milujem možnosť priblížiť ho novému publiku, ako aj tým, ktorí sú rovnako ako ja už desaťročia úplne uchvátení, kedykoľvek túto skladbu počujú,“ opisuje Robin Smith.
Hudba sa dá opísať ako meditatívna, repetitívna. Opakujú sa v nej motívy a melódie, ktoré sa tiahnu celým albumom. Napriek tomu to nie je nuda, hoci má pomalší ráz. Oldfield v počiatočných minútach postupne buduje atmosféru a napätie až do veľkolepého finále.
Monumentálny zvuk zabezpečujú práve tubular bells, teda 12 chrómových tubových zvonov. Zvuk sa vytvára úderom kladiva na rúrky, pričom dĺžka rúrky určuje výšku tónu.
Pod vplyvom LSD?
V niektorých pasážach môže album našincom trochu pripomínať tvorbu Mariána Vargu či Fermáty, aj keď spomínaní muzikanti tvorili technicky náročnejšiu hudbu. Oldfieldova tvorba je však rovnako plná inšpirácie a experimentovania.
Hovorí sa, že album Tubular Bells vznikol pod vplyvom LSD. Oldfield sám tieto tvrdenia nikdy nepotvrdil. Isté však je, že album vznikol v dobe hudobného experimentovania, čo sa odrazilo aj na jeho jedinečnom zvuku.
„Nič podobné nikto a nikdy nevytvoril,“ hovorí Smith o Oldfieldovom diele. Koncertná šou v Bratislave nie je len reprodukciou Oldfieldovho diela, ale aj oslavou jeho hudobného odkazu. „Toto nie je len verzia, ktorá napodobňuje Mikea Oldfielda, toto je verzia, ktorá oslavuje jeho hudbu a posúva ju do iných dimenzií,“ pozýva Robin Smith.