Skladba spája prvky opery, techna a vysokých vokálov a získala si srdce odbornej poroty i divákov hlasujúcich prostredníctvom telefónu. Druhý bol Izrael a tretie Estónsko.
Česko zastupoval slovenský spevák ADONXS, ktorý sa do finále neprebojoval.
„Toto prekonáva moje najdivokejšie sny. Je to šialené,“ poznamenal 24-ročný rakúsko-filipínsky umelec s trofejou v ruke na pódiu v Sankt Jakobshalle. Zažartoval, že sa nedá veriť stávkarom, ktorí mu prisudzovali druhé miesto.
Podujatie vo švajčiarskom Bazileji poznamenali podobne ako vlani vo švédskom Malmö protesty proti izraelskej účasti v súťaži kvôli vojne v Pásme Gazy. Španielska verejnoprávna televízia RTVE pred začiatkom finále Eurovízie odvysielala odkaz: „Keď sú v stávke ľudské práva, mlčanie nie je riešením. Mier a spravodlivosť pre Palestínu“.

Rakúsko vyhralo Eurovíziu tretíkrát. Prvýkrát sa presadilo v roku 1966 s piesňou Merci, Chérie v podaní Udo Jürgensa. Druhé víťazstvo krajine zabezpečila v roku 2014 fúzatá speváčka Conchita Wurst alias travesti spevák Thomas Neuwirth.
Spevák JJ v sobotňajšom finále porazil ďalších 25 účastníkov. Izraelská speváčka Juval Raphaelová, ktorá prežila útok palestínskeho teroristického hnutia Hamas zo 7. októbra 2023, súťažila s piesňou New Day Will Rise (Nový deň povstane), ktorej text pojednáva o strate a nádeji. Jej vystúpenie bolo niekoľkokrát narušené. Keď spievala počas finále, traja diváci sa pokúsili preliezť zábrany, aby sa dostali na pódium. Ochranka ich zastavila.

Estónec Tommy Cash sa umiestnil na treťom mieste s piesňou Espresso Macchiato a švédska skupina KAJ, ktorá bola favoritom na víťazstvo s piesňou Bara Bada Bastu, skončila štvrtá.
Najbližšia súťaž Eurovízie sa bude konať v krajine víťaza tohto ročníka. „Veľkolepý úspech“ speváka JJ už ocenil konzervatívny kancelár Christian Stocker.
„Aký úspech! Aký hlas! Aká šou! Milý JJ, gratulujeme ti k tvojmu skvelému 1. miestu na súťaži Eurovision Song Contest,“ napísal na sieť X rakúsky prezident Alexander Van der Bellen.