Anna Arutunyan - Putinovo tajomstvo. Hrá sa na boha?

Ak sa hovorí o Rusku posledných rokov, tak jedných dychom treba povedať aj meno Vladimir Putin. Máloktorý politik vzrušuje analytikov tak, ako on.

15.02.2013 07:00
debata (3)

Ale ako je možné, že tento bývalý príslušník KGB a presvedčený byrokrat si udržiava výsostné mocenské postavenie už viac ako desaťročie? A to v krajine, kde mnohé závisí iba od šťasteny? V čom spočíva jeho čaro? A má vôbec nejaké?

Novinka Putinovo tajomstvo je provokatívna kniha od rusko-americkej novinárky, ktorá žije 10 rokov v Rusku. Vladimir Putin, jeden z najmocnejších mužov sveta, je podľa nej v mnohom odrazom svojej rodnej krajiny, prostredia, ktoré ho vynieslo až na politický vrchol.

Anna Arutunyan - Putinovo tajomstvo Foto: Ikar
Anna Arutunyan - Putinovo tajomstvo Anna Arutunyan - Putinovo tajomstvo

„Knihu som začala písať pred štyrmi rokmi a mala odpovedať na otázku, prečo sa okolo ruských politikov stále vznáša kult osobnosti,“ tvrdí autorka. „No čím hlbšie som prenikala do problematiky, tým viac som si uvedomovala, že tento jav odzrkadľuje hlboko zakorenené spoločensko-ekonomické a psychologické pomery v Rusku, spôsob, ako sa tu chápe štátna moc.“

O Putinovi bolo napísaných už veľa kníh, no táto je v niečom inom. Je výnimočná. Je aj o Rusoch a ich vzťahu k štátnej moci. O rôznych vymyslených či nepísaných pravidlách, podnikateľských záujmoch a mýtoch, ktoré ho určujú. Putinova éra iba poodhalila, že ruský vládca sa naozaj stále podobá na cára.

Niektoré názvy kapitol sú veľavravné ako Vidieť Putina a zomrieť, Hra na boha, Verný vydierač a jeho odmena, či Cisárove nové šaty.

3 debata chyba