Louise Monaghanová - Ukradnutá. Skutočný príbeh uneseného dievčatka

„Moje malé dievčatko uniesol len preto, lebo malo nasledujúci deň začať chodiť do európskej a nie islamskej školy,“ rozpráva Írka Louise Monaghanová, ktorej vlastný exmanžel uniesol 6-ročnú dcérku May do rodnej Sýrie.

08.03.2013 07:00
debata

„Keby sme neuviazli v cudzej krajine uprostred vojny, s niektorými z vás by sme sa ani ja, ani May nikdy nestretli. Bez vás by sme tu dnes neboli,“ dodáva Louise.

Írka Louise Monaghanová Foto: Ikar
Írka Louise Monaghanová Írka Louise Monaghanová

Exmanžel Mostafa Assad počas jednej zo svojich bežných návštev v septembri 2011 nemilosrdne uniesol vlastné dieťa a hoci nemal žiadnu nádej, prepašoval ju z Cypru do Turecka a odtiaľ do svojej vlasti, do Sýrie. To všetko sa mu podarilo napriek tomu, že nemal pre dieťa platný pas a že bola na stop zozname, ktorý zabraňoval ktorémukoľvek z rodičov odviezť ju z krajiny bez písomného súhlasu druhého rodiča…

Ukradnutá je bolestný, no zároveň nádherne ľudský a odvážny príbeh matky, ktorá riskovala svoj život, aby zachránila svoju unesenú dcéru z vojnou zničenej Sýrie.

„Neuveriteľná cesta do pekla sýrskej vojnovej zóny.“
Sunday World

„Číta sa ako triler… mimoriadny príbeh.“
Irish Sunday Independent

Louise Monaghanová - Ukradnutá. Foto: Ikar
Louise Monaghanová - Ukradnutá Louise Monaghanová - Ukradnutá.

Louise bez mihnutia oka prekročila prísne strážené hranice uprostred jednej z najhorších občianskych vojen v histórii Sýrie, aby zachránila svoju šesťročnú dcéru. Odvážne sa vydala na nebezpečnú cestu do moslimskej krajiny, ocitla sa aj s dcérkou v zajatí u svojho exmanžela. Denne dostávali trochu jedla a špinavú vodu a pomaly strácali nádej na vyslobodenie.

Len čo sa im naskytla prvá príležitosť, napriek tomu, že Louise bola príšerne dobitá svojím exmanželom a chorá zo špinavej vody, nazbierala posledné zvyšky síl a utiekli.

Unikali cez oblasť bombových útokov a streľby, putovali cez prísne strážené pohorie počas nocí, museli sa spoľahnúť na pašerákov. Napriek veľkému utrpeniu sa im podarilo prežiť. Kniha je skutočnou výpoveďou o tom, čím všetkým museli prejsť, aby si zachránili holé životy.

debata chyba