Výber finalistov Anasoft litera sprevádzali aj nezhody

03.04.2013 16:00
38 anasoft balla 4x Balla, autor víťaznej knihy...
Minuloročný víťaz Balla Autor:

Prvé kolo literárnej ceny Anasoft litera včera ukončili vyhlásením finalistov. Desať najlepších pôvodných slovenských prozaických diel uplynulého roku podľa odborníkov napísali väčšinou autori známejších mien a do výberu sa dostal aj minuloročný víťaz Balla. Rozhodovanie poroty však sprevádzala dlhšia názorová výmena. Laureát, ktorý získa cenu 10-tisíc eur, bude známy v septembri.

Postavené na kompromisoch

O výbere finalistov a víťaza rozhoduje porota. Tento rok ju tvorili literárny vedec Peter Darovec, vedúca prílohy Víkend denníka Pravda, publicistka Tina Čorná, literárny vedec Michal Jareš, filmový teoretik a kritik Martin Ciel a literárny kritik a vedec Derek Rebro. Rozhodovanie však nebolo jednoduché. Podľa Tiny Čornej museli výber postaviť na kompromisoch a niektorí autori sa medzi finalistov nedostali napriek tomu, že si to svojou prácou zaslúžili. Porotcovia mali totiž svojich favoritov a nie na všetkých menách sa zhodli.

Súhlasí s ňou aj Derek Rebro. „Dohoda nastala po dlhšej názorovej výmene. Osobne mám knihy, ktoré by som mal v Top 10 radšej, ako napríklad Macsovszkého a Farkašovú. V desiatke sa logicky umiestnili aj niektoré, ku ktorým mám výhrady, no ktoré sú stále rozhodne kvalitnejšie ako väčšina tých, čo zostali mimo výslednej desiatky, a ich umiestnenie vo finálovom výbere má zmysel,“ vysvetľuje.

Medzi najlepšími slovenskými prozaickými dielami sa objavili aj laureáti z predchádzajúcich ročníkov. Ballu, ktorý minulý rok zvíťazil s knihou V mene otca, porota tentoraz vybrala s titulom Oko a víťazstvo z roku 2008 si môže zopakovať aj Milan Zelinka vďaka novele Pristaš.

Dostatok kvality

Porota sa však zhoduje v tom, že na Slovensku máme dostatok kvalitných diel. "Po ich prečítaní sa mi zdá, že na Slovensku je už úplne štandardná situácia, porovnateľná s inými krajinami. Píše sa množstvo hlúpostí, existuje veľa kvalitného priemeru a každý rok vyjde niekoľko skvelých próz,“ hodnotí Martin Ciel.

Desať najlepších kníh odprezentujú počas literárneho festivalu Anasoft litera fest, ktorý sa bude konať od 13. do 17. mája v Bratislave.

Cenu Anasoft litera udelia tento rok už ôsmy raz. V predchádzajúcich ročníkoch získala finálovú nomináciu päťdesiatka spisovateľov a z ceny sa nakoniec tešili autori ako Pavel Vilikovský, Marek Vadas, Alta Vášová, či Stanislav Rakús.

Mená finalistov ôsmeho ročníka lietárnej súťaže Anasoft litera:

Balla: Oko, KK Bagala

Jana Beňová: Preč! Preč!, Marenčin PT

Zuza Cigánová: Špaky v tŕní, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov

Maroš Krajňak: Entropia, Trio Publishing

Peter Krištúfek: Dom hluchého, Marenčin PT

Lucia Piussi: Život je krátky, Limerick

Ondrej Štefánik: Bezprsté mesto, Vydavateľstvo TAT­RAN

Víťo Staviarsky: Kale topanky, Marenčin PT

Pavel Taussig: Hana, Vydavateľstvo Rak

Milan Zelinka: Pristaš, Slovenský spisovateľ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku