Andrea Tornielli - František, pápež chudobných. Nová kniha v slovenčine

„Potrebujeme otvoriť štrbinu, ktorou prenikne svetlo nádeje.“ Citát na novinke, ktorá sa práve ocitla na pultoch kníhkupectiev hovorí za veľa. Novinka František, pápež chudobných predstavuje život, myšlienky a slová pápeža, ktorý pravdepodobne zmení cirkev.

13.05.2013 07:00
debata

Napísal ju uznávaný vatikanista Andrea Tornielli, novinár denníka La Stampa a redaktor webovej stránky Vatican Insider.

Na svoju prvú tlačovú konferenciu si obul staré obnosené topánky. Odmietol limuzínu tesne po voľbe. Chcel menší počet ochrankárov, ktorí by ho „len izolovali“. Preferuje skromné oblečenie a odmieta okázalosť či zbytočnú ceremoniálnosť. Taký je nový pápež František, ktorý svojimi myšlienkami a slovami šokuje i fascinuje od prvých chvíľ zvolenia.

A. Tornielli začína v knihe momentom krátko pred tým, ako vyšiel z Baziliky sv.Petra biely dym na znamenie, že máme nového pápeža. Opisuje konkláve, v kapitole Rizoto u Bergogliovcov dáva nahliadnuť do histórie rodiny nového pápeža, rozoberá odstúpenie Benedikta XVI. pre starobu.

Základom knihy sú však myšlienky pápeža Františka a odhad, akým svätým otcom vlastne bude. Jeho striedmosť a jednoduchosť nie je podľa autora Tornielliho naštudovaná, ani to nie je stratégia… „Tento jeho príklad môže viesť k istej reforme, ktorá sa začína od seba,“ píše v knihe vatikanista. „Kardináli a biskupi by mohli začať nasledovať jeho príklad… Niektorých to znepokojuje, zdá sa, akoby im bolo ľúto, že cirkev a jej posolstvo priťahuje toľko ľudí, vzbudzuje záujem, ľudské sympatie a obdiv.“

Andrea Tornielli - František, pápež chudobných Foto: Ikar
Andrea Tornielli - František, pápež chudobných Andrea Tornielli - František, pápež chudobných

Vatikanista Andrea Tornielli načrtáva osobnosť Božieho muža cez jeho slová a myšlienky, svedectvá a osobné spomienky. Podľa neho je to mierny, srdečný človek, ktorý si za piliere svojej pastoračnej činnosti v Argentíne, trápenej sociálnou a ekonomickou nerovnosťou, zvolil evanjeliovú radikálnosť a posolstvo milosrdenstva.

V poslednom rozhovore s Torniellim kardinál Bergoglio za najväčšie zlo cirkvi označil vzťahovanie na seba, márnivosť a karierizmus. Začiatok jeho pontifikátu predpovedá novú cestu, misijnú cestu cirkvi, ktorá bude blízka ľuďom. Táto úloha spája pápeža, kňazov i Boží ľud. Všetci by ju mali plniť spolu.

debata chyba