Ian McEwan - Operácia Medový motúz

Svetoznámy Ian McEwan napísal pútavý román Operácia Medový motúz, v ktorom nás prenesie do roku 1972. Serena študuje v poslednom ročníku na Cambridge, je dcérou anglikánskeho biskupa a nečakane zažije krátky ľúbostný románik so starším profesorom. Ten ju zasvätí nielen do britskej histórie, ale aj do súčasnej politickej situácie a pripraví ju na prijatie do spravodajskej služby známej ako MI5.

26.07.2013 07:00
debata
Ian McEwan - Operácia Medový motúz Foto: Ikar
Ian McEwan - Operácia Medový motúz Ian McEwan - Operácia Medový motúz

Británia prežíva ropnú krízu, zmieta sa v hospodárskych problémoch, sociálnych nepokojoch a terorizme, vyvolanom konfliktami v Severnom Írsku. Studená vojna si vyžaduje boje aj na poli kultúry, a neraz ide o zákulisné ťahy, intrigy a premyslenú manipuláciu.

Serena je vášnivá čitateľka a tak ju jej nový zamestnávateľ MI5 poverí úlohou v rámci operácie Medový motúz. Jej cieľom je finančne podporiť začínajúcich spisovateľov, novinárov či vedcov a tak nepriamo získať ich politickú lojalitu. Serena má v mene krycej nadácie ponúknuť štipendium mladému spisovateľovi Tomovi Haleymu. Jej obdiv k jeho tvorbe sa po čase mení na lásku, čím, pravdaže, porušuje základné pravidlá spravodajskej služby.

Haley si postupne získa literárne uznanie, ale v okamihu, keď získava Cenu Jane Austenovej, odhalí sa zdroj financií nadácie, ktorá mu poskytovala štipendium. Spisovateľ sa stáva objektom verejného škandálu. Ani postavenie Sereny neostáva utajené a vyúsťuje do neočakávaného záveru.

„Toto si musíte prečítať… Intrigy, láska a vzájomná zrada v podaní skutočného literárneho majstra.“
The Lady

McEwanov román Operácia Medový motúz má autobiografické črty, nechýba mu napätie a riadna dávka sebairónie, či humoru. New York Times ju označil za pozoruhodnú knihu a San Francisco Chronicle dodáva: „Jedna z najlepších kníh roka 2012!“

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Ikar #Ian McEwan - Operácia Medový motúz