Cilla a Rof Börjlindovci - Skočný príliv. Od smrti vás delí iba pár centimetrov

17.10.2013 07:00

Traja muži zakopali nahú ženu do piesku. Je neskoré leto, noc a na pláži jej teraz vytŕča iba hlava. Blíži sa skočný príliv, čiže chvíľa, keď sú Slnko a Mesiac v jednej línii so Zemou a hladina mora sa vtedy zdvihne aj o pol metra.

Bežne to býva päť až desať centimetrov. A ľudská hlava meria na výšku približne dvadsaťpäť centimetrov… Vlny sa odrazu žene začali prevaľovať cez hlavu, siahali po ústa, potom po nos. Dýchaciu trubicu jej napĺňala voda. Zaznel prenikavý výkrik. Zahrabaná žena zúfalo nariekala… More stúplo a žena pod jeho hladinou zatvorila oči. Posledné, čo cítila, bolo jemné kopnutie v bruchu.

Cilla a Rof Börjlindovci.
Cilla a Rof Börjlindovci. Autor: Ikar

Prvotriedny severský triler Skočný príliv vás vtiahne od prvých strán a šokuje nečakaným záverom. Ešte pred vydaním vo Švédsku nakúpilo práva na túto knihu vyše 20 krajín. A keď sa kniha konečne objavila na pultoch kníhkupectiev, literárnym kritikom vyrazila dych. Niet divu, veď za príbehom stojí Cilla a Rof Börjlindovci, ktorí patria medzi najskúsenejších švédskych scenáristov. Z ich dielne pochádza napríklad mimoriadne úspešný detektívny seriál Hrob a vražda.

Skočný príliv sa začína neľudskou vraždou mladej tehotnej ženy. Písal sa rok 1987 a vražda mala jedného očitého svedka – náhodou sa ním stal deväťročný chlapec. Vyšetrovateľ Tom Stilton však napriek úsiliu nenašiel motív vraždy, ani páchateľov a nedokázal identifikovať ani obeť.

Cilla a Rof Börjlindovci - Skočny príliv
Cilla a Rof Börjlindovci - Skočny príliv
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Ikar

O vyše dvadsať rokov neskôr sa študentka Policajnej akadémie Olivia Rönningová v rámci seminárnej práce pustí do riešenia nevyjasneného prípadu. K dispozícii má moderné metódy a techniky, novinový archív, spisy, svedectvá, ale chýba jej to najpodstatnejšie, aby sa pohla ďalej – vyšetrovateľ Tom Stilton akoby sa prepadol pod zem. Olivia však nepatrí medzi tých, čo sa ľahko vzdávajú a jej pátranie vedie k neuveriteľným záverom!

Výnimočný debut Skočný príliv od skúsených scenáristov je vynikajúce čítanie pre milovníkov detektívok a trilerov. Z príbehu doslova cítiť mrazivé napätie, autori dokážu precízne vybudovať ťaživú severskú atmosféru, prekvapivé zápletky a ešte prekvapivejšie rozuzlenie.

#bestseller #knižná novinka #Cilla a Rof Börjlindovci - Skočný príliv #triler
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku