Gramotnosť prežitia

05.03.2014 00:00
anotka GRAMOTNOST
Kolektív: Gramotnosť prežitia Autor:

V názve tejto knihy sa hovorí o "gramotnosti" a o "prežití" - o dvoch pojmoch, ktoré zaväzujú - a možno aj zväzujú -, ale nemýlia. Pri výbere autorov a ich maloplošných textov sme sa sústredili na to najdôležitejšie: aby bol dotyk naozaj tou najkratšou vzdialenosťou od napísaného k prečítanému.

Štyridsaťosem poviedok má na svedomí Veronika Šikulová, Ján Púček, Daniel Hevier, Jana Juráňová, Miroslav Brück, Ján Litvák, Ivan Korman, Daniela Kapitáňová, Dušan Dušek a Dušan Mitana.

Poviedky s rodokmeňom rôznosti, tolerantne spolu-nažívajúce v knihe Gramotnosť prežitia, túlali sa po cestách i necestách prechodných bydlísk; túlali sa – a dotúlali. Je ich štryridsaťosem; ani o jednu viac, ani o jednu menej. Mágiu číselných pravdepodobností v tom nehľadajte. A keď porátate na prstoch pravej a ľavej ruky počet v knihe prítomných autorov, dostanete sa k číslu desať. Je to síce ľahko zapamätateľný počtový údaj, ale nepovie nič zaväzujúce. Len tak na okraj môžeme prezradiť, že všetkých desať poviedkárov píše zodpovedne gramotne a každá z tu uverejnených poviedok je naozaj dotykom skracujúcim aj tú najkratšiu vzdialenosť. A o to nám išlo. Keď práve teraz, v tejto chvíli uvidíte vzduchom letieť sivé vtáčie pierko, buďte si istí, že to nie je len tak. Znovu ho nájdete vznášať sa alebo krkolomne padať v niektorej z prečítaných poviedok. A možno v každej z nich.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ján Púček #Gramotnosť prežitia #Veronika Šikulová #Daniel Hevier #Jana Juráňová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku