Cenu Jána Johanidesa 2014 získal Lajos Grendel

15.04.2014 14:51

Laureátom literárnej Ceny Jána Johanidesa za najlepšie prozaické dielo sa stal Lajos Grendel. Jeho román Láska na diaľku, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Kalligram v preklade Karola Wlachovského vybrala odborná porota spomedzi desiatich nominovaných knižiek.

Cenu v kategórii Najlepšie prozaické dielo mladého autora do 35 rokov si odniesol Ján Púček za debut Kameň v kameni z vydavateľstva F.R. & G. Ocenenia obom finalistom slávnostne odovzdali dnes v obradnej sieni Mestského úradu v Šali.

Lajos Grendel: Láska na diaľku
Lajos Grendel: Láska na diaľku Autor: Kalligram

Cieľom Ceny Jána Johanidesa, ktorú každé dva roky vyhlasujú Mesto Šaľa, Literárne informačné centrum a Honorárny konzulát SR v Hesensku, je uctiť si pamiatku tohto slovenského spisovateľa a podporiť autorky a autorov, ktorí v súčasnosti rozvíjajú jeho odkaz a svojím dielom sa relevantne podieľajú na úspechoch súčasnej slovenskej literatúry. Doteraz ceny získali Stanislav Rakús, Ivana Dobrakovová, Dušan Dušek a Zuska Kepplová.

Lajos Grendel sa narodil v roku 1948 v Leviciach. Absolvoval Filozofickú fakultu UK v Bratislave, odbor maďarčina-angličtina. Po štúdiách pracoval ako redaktor a šéfredaktor. V súčasnosti prednáša dejiny maďarskej literatúry na Katedre maďarského jazyka a literatúry FFUK v Bratislave. Literárne debutoval v zborníku poviedok Biliard na pamäť niekoľkých hrdinov (1976). Knižná prvotina mu vyšla roku 1979 pod názvom Neverní. Vyšli mu tiež romány Ostrá streľba (1981), Odkundesi (1982), Odvodeniny (1985), Rozchody (1989), Tézeus a čierna vdova (1991), Okno po erotických snoch (1991), Príď kráľovstvo Tvoje (1996), Einsteinove zvony (1998), U nás v New Honte (2002), Kráľ Matej v New Honte (2005) a Hromadný hrob pri New Honte (2006).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Láska na diaľku #Lajos Grendel #Cena Jána Johanidesa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku