Tünde Lengyelová: Bosorky, strigy, čarodejnice

Ako vznikla viera v bosorky a v ich škodlivú činnosť? Ako mohla prerásť do krvavých represií a masovej hystérie? Kniha prináša veľa zaujímavých poznatkov o príčinách a okolnostiach tohto fenoménu.

24.06.2014 05:00
debata
Tünde Lengyelová:
Bosorky, strigy, čarodejnice Foto: Trio Publishing
Tünde Lengyelová: Bosorky, strigy, čarodejnice Tünde Lengyelová: Bosorky, strigy, čarodejnice

Najväčšiu pozornosť v rámci Uhorska venuje územiu dnešného Slovenska. Dokumentuje rozdiely v regiónoch a obdobiach a zachytáva odlišnosti v prístupe predstaviteľov rôznych náboženstiev či cirkví. Opravuje aj mylné tvrdenia o miliónoch obetí. Publikáciu sprevádza bohatý obrazový materiál z mnohých svetových múzeí a galérií, najmä z obdobia baroka – éry vrcholiacej honby na čarodejnice.

Naša historiografia doteraz nechala bosorky a procesy s nimi spojené takmer nepovšimnuté. Na rozdiel od ostatných krajín Európy vyšlo na Slovensku len niekoľko prác, ktoré prekročili rámec opisu kurióznych prípadov. Navyše prípadov vytrhnutých z kontextu obdobia, často celkom mylne pokladaného za stredovek. Nové výskumy a autentické dokumenty z procesov umožňujú podať mnohostranný obraz tejto témy počas niekoľkých storočí.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #bosorky #strigy #inkvizícia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy