Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner: Mysli ako freak

Len mesiac po americkom vydaní vychádza v slovenčine jedna z najočakávanejších kníh sezóny, tretí diel Freakonomics. Jej názov je Mysli ako freak a autori opäť ponúkajú množstvo bizarných príbehov.

07.08.2014 05:00
debata
Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner:
Mysli ako... Foto: Premedia
Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner: Mysli ako freak Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner: Mysli ako freak

Napríklad ukazujú, ako sa stať svetovým šampiónom v jedeni hotdogov (v skutočnosti im ide o to ukázať, ako správne študovať pracovné postupy), či ako spevák skupiny Van Halen šikanoval usporiadateľov koncertov žiadosťami o hnedé lentilky (v skutočnosti mu išlo o bezpečnosť na štadióne).

Autori sa vracajú aj k svojim dávnejším témam, napríklad slávnej teórii, podľa ktorej americká kriminalita na začiatku 90. rokov rapídne poklesla najmä vďaka legalizácii potratov dve desaťročia predtým – vďaka čomu sa nenarodili státisíce detí vyrastajúcich v zlých podmienkach, ktoré by ich rýchle priviedli na šikmú plochu. Vychádzajú pritom z toho, že matky vedia najlepšie, či majú dobré predpoklady vychovávať deti.

Autori Mysli ako freak sa zamerali na to, čo čitateľov prvých dvoch kníh zaujímalo najviac – existuje spôsob, ako sa naučiť vidieť veci inak ako vyzerajú? Levitt s Dubnerom veria, že áno a ukazujú, ako sa naučiť myslieť ako freak. Chcú nás zbaviť bežných myšlienkových návykov, ktoré zvyčajne vedú len k bežným, často neúčinným riešeniam.

Ľudia sa často nevedia rozhodnúť a tak autori knihy usporiadali nezvyčajný experiment – na svojej stránke ľuďom ponúkli, že za nich hodia mincou a oni sa podľa toho zariadia. Závery boli zaujímavé, prekvapivo boli ľudia najspokojnejší, keď vďaka tejto „rade” opustili zamestnanie alebo svojho partnera.

Levitt s Dubnerom ľudí presviedčajú, že sa nemajú držať zjednodušenej verzie amerického sna (keď budem v čomkoľvek vytrvalý, môžeme stokrát skrachovať, ale nakoniec budem aj tak úspešný) a ľuďom odporúčajú, aby sa niektorých vecí čo najrýchlejšie vzdali – naučíte sa tak rozlišovať, čo je pre vás dôležité. Príkladom je pre nich Winston Churchill, ktorý sa mnohokrát vrátil z kratšej cesty, čo mu nakoniec pomohlo vyhrať vojnu.

Kniha ukazuje, prečo sa nigérijskí e-mailoví podvodníci priznávajú, že sú z Nigérie, či odhaľuje zákulisie drahých archívnych vín, ktoré nemusia byť ani zďaleka také úžasné, ako sa o nich tvrdí. Ponúka návod, ako rozmýšľať inak a zároveň je veľmi zábavná.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #anotácia #Mysli ako Freak