Michela Murgia: Accabadora

02.11.2014 05:00

Román talentovanej sardínskej autorky Michely Murgie, ktorý získal tri prestížne talianske literárne ceny a bol preložený do viac ako 30 jazykov, rozvíja poetický príbeh o detstve a starnutí, o živote a smrti.

Michela Murgia:
Accabadora
Michela Murgia: Accabadora Autor: Slovart

Accabadora v sardínčine znamená „tá, ktorá ukončuje", dej knihy sa odohráva na sardínskom vidieku v polovici 50. rokov 20. storočia. Bonaria Urrai je accabadorou, miestni ju vnímajú ako poslednú matku, jej činy sú vnímané ako gesto milosrdenstva a lásky – ona je tá, ktorá stojí po boku človeka v jeho posledných chvíľach.

No accabadora človeka nielenže odprevádza z tohto sveta, ale aj napĺňa jeho nezvratný osud. Bonaria sa ujme malej Márie, vychováva ju vo svojom pustom príbytku ako vlastnú dcéru a dohliada na jej vzdelanie aj výchovu. Keď však dievča zistí o Bonarii krutú pravdu, z divokej Sardínie utečie do Turína. Raz sa však na ostrov vráti – za Bonariou.

Michela Murgia (1972) je talentovaná autorka, pochádzajúca z malého mestečka na severe Sardínie. Príbehy jej kníh hovoria o pradávnych archetypoch drsného sveta stredomorského ostrova, aj o novodobom otroctve, manipulácii a využívaní pracovníkov nadnárodných koncernov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#spisovateľka #Sardínia #Michela Murgia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku