Silvester Krčméry: Pravdou proti moci

Skutočný príbeh „slovenského Solženicyna“ − jedného z najvýznamnejších odporcov komunistického režimu nielen na Slovensku.

26.11.2014 05:00
debata (4)
Silvester Krčméry: Pravdou proti moci Foto: Artis Omnis
Silvester Krčméry: Pravdou proti moci Silvester Krčméry: Pravdou proti moci

Lekár Silvester Krčméry svoje pevné zásady nezradil ani pod nátlakom moci, eštebáckych výsluchov a komunistických lágrov. Celý život zasvätil pravde, viere a jej šíreniu. Jeho postoje sa stali vzorom a oporou pre mnohých nasledovníkov v zápase o slobodu. Kniha ponúka autentické spomienky na roky strávené vo väzení a prináša svedectvo o neľudskosti totalitného systému.

„Musím vydávať svedectvo o pravde, preto musím hovoriť a nemôžem mlčať! Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu! Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda! Lebo je väčšia a silnejšia ako moc! Kto však má v rukách moc, ten si (často) myslí, že môže pravdu zastrieť, potlačiť, zabiť alebo i ukrižovať! Ale pravda dosiaľ ešte vždy vstala i vstane z mŕtvych!“ Tieto slová predniesol vo svojej obhajobe Silvester Krčméry počas hlavného pojednávania na Vyššom vojenskom súde v Trenčíne 24. júna 1954.

Pre náboženské aktivity bol obžalovaný z vlastizrady a odsúdený na 14 rokov väzenia, zabavenie majetku a dočasné odňatie občianskych práv. Trest si odpykal v najťažších väzniciach a pracovných táboroch.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #slovenský Solženicyn #Silvester Krčméry