Oliver Sacks: Halucinácie

28.01.2015 05:00

Stalo sa vám, že ste videli niečo, čo tam v skutočnosti nebolo? Počuli, ako niekto volá vaše meno v prázdnom dome?

Oliver Sacks
Halucinácie
Oliver Sacks Halucinácie Autor: Inaque

Cítili, že vás niečo alebo niekto sleduje, a keď ste sa otočili, nikto tam nebol? Halucinácie nepatria len do sveta bláznov. Oveľa častejšie sa spájajú so zmyslovou depriváciou, intoxikáciou, chorobou alebo úrazom. Ľudia trpiaci migrénami často vidia malinké postavy v mihotajúcom sa svetle. Ľudia, ktorí strácajú zrak, sa paradoxne môžu ocitnúť vo svete nádherných vizuálnych halucinácií.

Halucinácie môže vyvolať horúčka, či dokonca stav mysle pri prebúdzaní sa alebo zaspávaní. Na pomedzí sna a reality mŕtvi navštevujú svojich blízkych a dávajú im šancu rozprávať sa s nimi, spomínať.

V knihe s názvom Halucinácie doktor Sacks, britsko-americký spisovateľ a neurológ (o. i. autor autobiografickej predlohy k oscarovému filmu Čas prebúdzania s Robinom Williamsom a Robertom de Nirom) elegantne, zvedavo a empaticky spája príbehy svojich pacientov s vlastnými zážitkami, aby čitateľom ukázal, čo nám halucinácie môžu povedať o organizácii a štruktúre mozgu, ako ovplyvnili kultúru, folklór a umenie akéhokoľvek národa a prečo sa v nás skrýva potenciál halucinácií, ktoré sú základnou súčasťou nášho bytia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#knižná novinka #Oliver Sacks #Halucinácie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku