Vladimir Bukovskij: Moskevský proces

29.01.2015 05:00

Kniha významného ruského disidenta, politického aktivistu a neurofyziológa Vladimira Bukovského, ktorý sa stal známym svojím bojom proti zneužívaniu psychiatrie sovietskym režimom, dokumentuje jeho neúspešnú snahu o usporiadanie akéhosi norimberského procesu nad komunizmom v Moskve v prvej polovici 90. rokov.

Vladimir Bukovskij:
Moskevský proces
Vladimir Bukovskij: Moskevský proces Autor: Volvox Globator

Ako bojovník proti režimu bol Bukovskij v 60. a 70. rokoch dvanásť rokov väznený a internovaný na psychiatrii, po rokovaniach USA a ZSSR ho v roku 1976 vyviezli v putách na Západ – výmenou na tajomníka čílskej komunistickej strany Luisa Corvalána, ktorého väznil Pinochetov režim.

Takmer 800-stranová publikácia je založená na tisíckach stránok tajných dokumentov KGB, ktoré autor prepašoval na Západ za Jeľcinovej éry. K dokumentom sa dostal počas svojho krátkeho návratu do Moskvy, keď ho vtedajší liberálny ruský prezident Boris Jeľcin poveril ako experta prípravou obhajoby v procese pred ústavným súdom, v ktorom chcela komunistická strana dosiahnuť zrušenie zákazu svojej existencie. Dnes je Bukovskij v Rusku opäť persona non grata. (česky)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #disident #Vladimir Bukovskij
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku