André Breton, Philippe Soupault: Magnetická pole

03.02.2015 16:00

Prvý publikovaný text jedného z najprenikavejších prúdov avantgardy 20. storočia vôbec. Magnetické polia sú dnes súčasťou školských učebníc i u nás, ale v našich končinách vychádzajú po prvý raz.

André Breton, Philippe Soupault: Magnetická pole
André Breton, Philippe Soupault: Magnetická pole Autor: Sdružení Analogonu

Iniciačný textu surrealizmu v kongeniálne preložil Petr Král. Kniha, ktorú André Breton (1896 – 1966) a Philippe Soupault (1897 – 1990) spoločne vydali v roku 1920 vo svojom časopise Littérature, je inaugurálnym textom ich hnutia, v ktorom dosiaľ pôsobí skeptický humor a radostný nihilizmus dada.

Metóda písania je kolektívna, s dôrazom na zachytenie nespútaného prúdu predstáv a myšlienok s nulovou korekciou rozumu. Interpunkcia je nepodstatná, kapitola sa končí vtedy, keď autori večer odkladajú perá, aby pokračovali na druhý deň ráno. Za zmienku stojí, že mladí autori pokladali toto dielo za nie umelecký počin, ale vedecké skúmanie. Jeho prvé české vydanie, ku ktorému konečne dochádza, snáď pomôže skorigovať predpotopné predstavy, ktoré u nás o surrealizme a tzv. automatickom písaní – ktorého sú Magnetické polia prvým programovým príkladom – dodnes panujú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #surrealizmus #André Breton
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku