Pod knižnicou ožili barokové klenby

V polovici februára slávnostne otvorili zrekonštruované suterénne priestory Mestskej knižnice v Bratislave na Klariskej 16. Priestory s príznačným názvom Pod knižnicou sú v pôvodnej pivnici neskorobarokového meštianskeho domu z konca 18. storočia, ktorý bol postavený na mieste zrúcaných mestských hradieb. Od roku 1979 v obnovenej budove sídli Mestská knižnica.

14.03.2015 16:00
Otvorenie Pod knižnicou Foto:
Zľava Vladimír Tomčík, Ján Buzássy, Erik Ondrejička, Ľubomír Feldek a Ivan Čietek, chystajú sa pokrstiť básnickú zbierku Krajina diamantov / Land of Diamonds.
debata

„Rekonštrukcia začala koncom roka 2006, hlavné práce boli dokončené až v decembri 2014,“ hovorí riaditeľ knižnice Juraj Šebesta. „Viac vecí sme museli dorobiť v našej réžii, aby sme priestor vôbec mohli otvoriť – napríklad záchody a osvetlenie, zakryť rúry od kúrenia, dokúpiť pódiá, stoličky a lampy. Stále nám niečo visí, najmä kvalitnejšia zvukovo-svetelná aparatúra, reflektory, stoly a stoličky do spoločenskej časti, vybavenie kuchynky a obslužný pult, doriešenie zadnej steny vedľa záchodov atď. Všetko skromné, ale nutné. Verím, že mesto nám ešte pomôže. Úžasné však je, že sa tu už môžu robiť akcie. Prednostne tie kultúrne – besedy, výstavy, koncerty, záujem je aj zo strany bábkarov, ale budú aj vzdelávacie či spoločenské. Uvítame aj komerčné nájmy, aby si priestor niečo na seba zarobil.“

Otvorenie staronových priestorov (už pred rekonštrukciou ich totiž Mestská knižnica využívala na podobné účely) bolo spojené s krstom novej básnickej zbierky Erika Ondrejičku Krajina diamantov/Land of Diamonds. Podujatie prilákalo neuveriteľných zruba dvesto návštevníkov. „Do pivnice sme sa zmestili, hoci niektorí stáli na schodoch a viacerí len nakukli a odišli. Vzduchotechnika však musí pridať, dvesto ľudí je priveľa, ale aj inak. Klenby sú krásne, no nízke, ten priestor je tak pre 100 – 150 návštevníkov ako maximum, no s iným rozmiestnením divákov či ozvučenia. Testujeme všetko, lebo vyššia návštevnosť môže byť aj na koncertoch alebo akciách, ktoré sa kvôli zlému počasiu presunú v lete z čitárne U červeného raka sem,“ dodáva spokojný riaditeľ. „Alebo – pri ďalšej knihe Erika Ondrejičku. Ten nám už zaplnil aj celú čitáreň. Je to dôkaz, že poézia ešte žije.“

Ozdobou podujatia boli aj ďalší vzácni hostia – krstní otcovia zbierky Ján Buzássy, Ľubomír Feldek, Ivan Čietek, majiteľ Vydavateľstva Elán, syn Jána Smreka, a Vladimír Tomčík, historik, autor populárnych kníh, ktorí zbierku pokrstili strúhanou tuhou z ceruzky. Tieto osobnosti spája príslušnosť k bratislavskému Starému Mestu, ale symbolizujú aj kontinuitu slovenskej poézie vo viazanom verši. Rýmovaná lyrika, nebodaj ešte aj ľúbostná, je dnes undergroundom. Priestory otvorili námestníčka primátora MUDr. Iveta Plšeková a riaditeľka Malokarpatskej knižnice v Pezinku Daniela Tóthová, predsedníčka Krajskej pobočky Spolku slovenských knihovníkov a knižníc za Bratislavský kraj.

„Sme otvorení spolupráci s inými organizáciami či občianskymi združeniami z celého Slovenska, aj zo zahraničia, ich projektom a nápadom. Môžu sa prihlásiť, proces už prebieha, samozrejme, bude v tom určitá súťaž,“ vyzýva Juraj Šebesta. „Chceme Pod knižnicou využiť na kultúrne účely čo najviac, keďže takýchto priestorov v historickom centre hlavného mesta je málo. Veľmi radi by sme k pravidelnej spolupráci prilákali mladých ľudí, a tiež by sme mladých radi videli v obecenstve.“

Mladé páriky prišli aj na valentínske podujatie – Poviedky o láske, s hosťami Oľgou Feldekovou, Silvestrom Lavríkom a Dadom Nagyom. Ďalšia väčšia príležitosť bude 20. marca – svoje aktivity tu predstaví Amnesty International, zároveň s koncertom skupín Gonsofus a Genius Locci. „Samozrejme, vítaní sú vždy všetci,“ dodáva s úsmevom riaditeľ. „Veď vieme, že našimi skalnými sú aj tí starší.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rekonštrukcia #Pod knižnicou #Mestská knižnica #meštiansky dom z 18. storočia