0

Alice Munroová: Láska dobrej ženy

autor: 06.04.2015 05:01

Poviedky svetoznámej kanadskej autorky, nositeľky Nobelovej ceny za literatúru pre rok 2013, sú o ženách aj o mužoch, o láske aj nenávisti, ale predovšetkým o tesnom susedstve dobra so zlom. V titulnom príbehu Láska dobrej ženy objavia chlapci z malého mesta mŕtvolu muža a prežitá hrôza ich navždy poznačí.

Alice Munroová: Láska dobrej ženy
Alice Munroová: Láska dobrej ženy Autor: Zelený Kocúr

Ešte väčší šok však čaká na ženu, ktorá si uvedomí, kto nebohého zabil. Cíti povinnosť konať správne a plánuje, ako dostane vraha do rúk spravodlivosti. Ale keď uskutoční to, čo zamýšľa, bude sa ešte môcť nazývať dobrou?

Alice Munroová (1931), ktorej kritici vymysleli tiež prívlastok podľa ruského klasika poviedky – „kanadský Čechov“, publikovala túto knižku ôsmich príbehov v roku 1998 a dostala za ňu literárnu Gillerovu cenu, ktorá sa v Kanade udeľuje anglojazyčným autorom. Päť poviedok vyšlo pôvodne v prestížnom časopise The New Yorker. Témy príbehov sú pre Munroovú typické: tajomstvá, láska, zrada a obyčajný každodenný život.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #knižná novinka #Alice Munroova #Láska dobrej ženy