Svetlana Žuchová získala literárnu cenu EÚ

15.04.2015 16:11
Spisovateľka a psychologička Svetlana Žuchová.
Spisovateľka Svetlana Žuchová. Autor: ,

Slovenská spisovateľka Svetlana Žuchová je medzi tohtoročnými laureátmi Ceny Európskej únie za literatúru. Získala ju za svoju knihu Obrazy zo života M. Laureátov vyhlásili na otvorení Londýnskeho knižného veľtrhu v utorok, ceny im odovzdajú koncom júna v Bruseli.

Za Cenou Európskej únie za literatúru stoja európske federácie vydavateľov a kníhkupcov spolu s Európskou spisovateľskou radou a Európskou komisiou. Cena sa udeľuje od roku 2009. Každý rok sa vyberie 12 krajín, v ktorých národné poroty zvolia víťaza. Počas troch rokov tak cenu získajú spisovatelia zo všetkých takmer 40 zúčastnených európskych krajín. V minulosti cenu za Slovensko získali Pavol Rankov a Jana Beňová.

V slovenskej porote boli okrem riaditeľky Literárneho informačného centra Miroslavy Vallovej napríklad literárni kritici Dana Hučková a Radoslav Passia či spisovateľka a laureátka ceny spred troch rokov Jana Beňová.

Žuchovej víťazný román voľne nadväzuje na jej predchádzajúcu knihu Zlodeji a svedkovia. Jedna z jej hrdiniek Marisia sa z Viende, kde snívala o lepšom živote, vracia naspäť na Slovensko k umierajúcej matke. „V rámci zápletky s umierajúcou matkou kladie autorka nielen základné otázky o živote, ale tiež o problémoch vo vzťahoch, problémoch dozrievania, samoty a nemožnosti vstúpiť do sveta druhých, hoci sú našimi najbližšími a najdrahšími,“ napísala slovenská porota vo svojom stanovisku k víťaznej knihe, ktorá sa vlani dostala do finále ceny Anasoft litera.

Okrem Žuchovej získalo cenu aj ďalších jedenásť autorov – Rakúšanka Carolina Schutti, Luka Bekavac z Chorvátska, Gaëlle Josse (Francúzsko), Edina Szvoren (Maďarsko), írsky tvorca Donal Ryan, Talian Lorenzo Amurri, Undinė Radzevičiūtė z Litvy, Ida Hegazi Høyer (Nórsko), Magdalena Parys (Poľsko), David Machado (Portugalsko) a Sara Stridsberg (Švédsko).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#svetlana žuchová #Obrazy zo života M. #Cena Európskej únie za literatúru
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku