Jo Nesbø - Šváby. Zabráni Harry Hole politickému škandálu?

Zločinci sú ako šváby. Odporní a rozlezení... V jednom bodreli v thajskom Bangkoku nájdu zavraždeného nórskeho veľvyslanca. V chrbte má zapichnutý nôž a v taške fotografie s detským pornom. Keďže veľvyslanec udržiaval blízky kontakt s nórskym premiérom, na ministerstve zahraničia sa šíri panika.

05.05.2015 00:00
debata
Jo Nesbo - Šváby. Foto: Ikar
Jo Nesbo, Šváby Jo Nesbo - Šváby.

Ako čo najskôr zabrániť politickému škandálu?

Podgurážený Harry Hole so zásobou vitamínu B12 nasadá do lietadla s jasným zadaním: prípad vyriešiť, no veľmi sa nemiešať do tejto ošemetnej záležitosti. Jednoducho, má zahrať užitočného idiota.

Harry sa však nedá zmanipulovať a hneď po prílete sa so svojou thajskou kolegyňou púšťa do vyšetrovania. Čoskoro sa ukáže, že nejde len o náhodnú vraždu. Za stenami sa totiž niečo hmýri a šramotí. Niečo, čo neznáša denné svetlo.

Šváby sú v poradí druhou časťou krimisérie s populárnym detektívom Harrym Holem.

54 krátkych a skvele vypointovaných kapitoliek vás vtiahnu do hektického tempa thajského veľkomesta, do víru vyšetrovania až sa napokon dostanete k veľkolepému finále, ktoré ste nečakali. „Šváby sú napínavé až do poslednej kapitoly,“ napísal nórsky Dagsavisen. „A to nie je jediný dôvod prečítať si ich. Jo Nesbø je majster slova, dokáže absolútne presvedčivo a živo popísať akúkoľvek situáciu a má za sebou dôkladný prieskum.“

Aj preto nebudete tušiť meno vraha takmer do poslednej strany. Nesbø sa opäť ukázal v tom najlepšom svetle – vierohodné postavy, elegantné dialógy a majstrovsky vystavaná zápletka. Za múrmi sa čosi hemží. A neznáša to svetlo…

Jo Nesbø v úvode knihy píše o skutočnej vražde nórskeho veľvyslanca…no vzápätí dodáva, že táto kniha nie je o tom prípade. Je len na nás, aby sme si domysleli, koľko z toho je pravda… „V nórskej komunite v Thajsku koluje chýr, že veľvyslanca Nórska, ktorý začiatkom šesťdesiatych rokov zahynul pri autonehode v Bangkoku, údajne zavraždili za mimoriadne záhadných okolností. Ministerstvo zahraničných vecí sa odmieta o téme vyjadriť a mŕtve telo spálili už deň po nehode bez toho, aby vykonali riadnu pitvu.

Osoby ani udalosti v tejto knihe nie sú totožné so skutočnými osobami alebo s udalosťami. Na to je udalosť príliš neuveriteľná…“

Jo Nesbø bude exkluzívnym hosťom vydavateľstva Ikar, ktoré oslavuje 25 rokov svojho vzniku. V Bratislave bude besedovať a podpisovať knihy už zajtra – v stredu 6. mája. Viac sa dozviete na www.severskekrimi.sk.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Ikar #Šváby #Jo Nesbø