Thomas Piketty: Kapitál v 21. storočí

Rozsiahle dielo francúzskeho profesora ekonómie kritizuje prehlbujúcu sa majetkovú nerovnosť vo svete a vidí v nej jedno z najväčších nebezpečenstiev súčasného systému. Autor, ktorý sa venoval zhromažďovaniu údajov a ich vyhodnocovaniu pätnásť rokov, upozorňuje, že majetková nerovnosť je rovnaká ako pred sto rokmi a rastie spôsobom, ktorý ohrozuje demokraciu aj ekonomiku.

16.06.2015 05:24
debata
Thomas Piketty: Kapitál v 21. storočí Foto: IKAR
Thomas Piketty: Kapitál v 21. storočí Thomas Piketty: Kapitál v 21. storočí

Piketty (1971) analyzuje mimoriadne rozsiahly súbor historických a porovnávacích údajov zahŕňajúcich tri storočia a dvadsiatku štátov a snaží sa odhaliť kľúčové ekonomické a sociálne vzorce. Dokazuje, že hospodársky rast a šírenie vzdelanosti v modernej ére nám umožnili vyhnúť sa spoločenskej nerovnosti v apokalyptickom meradle predpovedanom Karlom Marxom. Nepozmenili sme však základnú štruktúru kapitalizmu a nerovnosti do takej miery, ako sme predpokladali v optimistických desaťročiach po druhej svetovej vojne.

Dnes hrozí, že základná hnacia sila nerovnosti – teda smerovanie k tomu, aby výnosová miera kapitálu prekračovala mieru rastu ekonomiky – povedie k extrémnej koncentrácii kapitálu a rozvratu demokratických hodnôt, na ktorých stojí dnešná spoločnosť. Ekonomické trendy však nie sú Božia vôľa. Piketty tvrdí, že vďaka politickým zásahom sa už v minulosti podarilo potlačiť nebezpečné nerovnosti a môže k tomu dôjsť znova.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Thomas Piketty #Kapitál v 21. storočí