Hermann Hesse: Na ceste. Rané poviedky / Am Weg. Frühe Erzählungen

Desať poviedok z pera nositeľa Nobelovej ceny Hermanna Hesseho v nemecko-slovenskom dvojjazyčnom predvedení a s autorovými ilustráciami.

23.06.2015 05:00
debata

Hesse ich napísal, resp. publikoval v rokoch 1903 až 1914, keď sa jeho literárna dráha ešte len rozbiehala. Príznačný názov zbierky – Na ceste – akoby odkazoval na Hesseho často citované slová „život každého človeka je cestou k sebe samému“.

Hermann Hesse: Na ceste. Rané poviedky / Am Weg. Frühe Erzählungen

Hermann Hesse (1877 – 1962) bol nemecko-švajčiarsky básnik, prozaik a esejista, výtvarník, syn misionárov pôsobiacich v Indii. Jeho tvorba medzi vojnami čerpala z tradícií európskeho humanizmu, ale aj z budhizmu a psychoanalýzy. V roku 1946 dostal Nobelovu cenu za literatúru, za „jeho oduševnenú literárnu tvorbu, ktorá s odvahou a hĺbkou súčasne predstavuje klasické humanistické ideály a vysoké štylistické hodnoty“, ako uviedla Švédska akadémia.

Hesseho dielo si v 60. a 70. rokoch našlo mnoho nových čitateľov – dôvodom bol zrejme dobový záujem o východné filozofie, ale aj fantazijné, až halucinačné opisy obsiahnuté v niektorých jeho textoch.

  • Petrus

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Hermann Hesse: Na ceste