Štefan Drug: Väzeň vlastných súdruhov

11.08.2015 05:10

Kniha je beletrizovaným rozprávaním o „väzenských rokoch básnika Novomeského“ v období stalinského teroru v päťdesiatych rokoch 20. storočia.

Štefan Drug: Väzeň vlastných súdruhov
Štefan Drug: Väzeň vlastných súdruhov Autor: FACE

Pútavý príbeh básnika, publicistu a politika Ladislava Novomeského v komunistickom väzení napísal literárny teoretik a redaktor, expert na davistov Štefan Drug (1931–2011) na základe osobných rozhovorov s autorom, z priamych dobových svedectiev, z vlastnej skúsenosti a po dlhom skúmaní dostupných zdrojov.

Rukopis pripravil do tlače roku 1990, jeho knižné vydanie však prichádza k čitateľom presne po štvrťstoročí. Pôvodný text prešiel odbornou historickou redakciou podľa najnovších poznatkov a dopĺňa rukopis vo forme podrobných vysvetliviek.

Súčasťou publikácie sú dve vedecké štúdie, ktoré približujú spôsob, akým dobové udalosti zasahovali do života Ladislava Novomeského. V prvej štúdii Slovenským buržoazním nacionalistou proti své vůli: Cesta Ladislava Novomeského do vězení a zpět (1950–1955) opisuje historik Zdeněk Doskočil okolnosti vedúce k politickým procesom, ich priebeh a dôsledky, ktoré sa nekončili prepustením z väzenia. V druhej štúdii Básnik vo väzení literárneho vedca Jána Gavuru sú analyzované básnické texty, ktoré vznikli počas autorovho pobytu vo väzení alebo ako súčasť reflexie tejto trpkej životnej skúsenosti.

Knihu uzatvára obrazová príloha, ktorá rozširuje dokumentačný materiál.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#kniha #knižná novinka #Štefan Drug #Väzeň vlastných súdruhov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku