Laslo Blaškovič: Turnaj hrbáčov

09.10.2015 05:00

Román vo forme denníka alebo denník, ktorý sa postupne mení na čosi ako dokumentárny román o vzťahu medzi realitou a fikciou. Autor vťahuje do deja reálne postavy zo skutočného života, či už sú to jeho susedia a známi z novosadskej štvrte Podbara, alebo osoby z profesionálneho literárno-umeleckého prostredia.

Laslo Blaškovič: Turnaj hrbáčov
Laslo Blaškovič: Turnaj hrbáčov Autor: KALIGRAM

Premenou na literárnych hrdinov autor posúva tieto postavy do fiktívnej roviny; dvojité dno takéhoto naratívneho postupu umožňuje čitateľovi akceptovať postmodernú predstavu o stieraní hraníc medzi skutočným a neskutočným.

Laslo Blaškovič (1966) je srbský spisovateľ a vydavateľ, je riaditeľom Národnej knižnice Srbska. Študoval juhoslovanskú literatúru na Filozofickej univerzite vo svojom rodisku Novom Sade, kde bol asistentom na výskume kultúrnej histórie 19. storočia. Napísal niekoľko kníh básní i prózy, v roku 2010 získal literárne štipendium Heinricha Bolla. Turnaj hrbáčov je jeho prvým románom. V origináli Turnir Grbavaca, Geopoetika 2007. Preklad Karol Chmel.

Kalligram

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#kniha #knižná novinka #Laslo Blaškovič #Turnaj hrbáčov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku