Frank Schätzing - Bleskové správy. Novinár spustí smrtiacu lavínu...

Tento príbeh sa začína v roku 2008 v severných provinciách Afganistanu, no potom sa vracia do minulosti, do Palestíny roku 1929.

20.11.2015 11:41
debata
Frank Schätzing - Bleskové správy Foto: Ikar
Frank Schätzing - Bleskové správy Frank Schätzing - Bleskové správy

Krízový spravodajca Tom Hagen je hviezda. Svetové médiá sa trhajú o reportáž od neho, preberá si jedno ocenenie za druhým. Hagen sa špecializuje na bojmi zmietané krajiny Blízkeho východu a vždy prináša reportáže zo samého pekla.

Nový napínavý triler Bleskové správy od autora viacerých bestsellerov Franka Schätzinga sa odohráva na pozadí príbehu dvoch židovských rodín, ktoré sa koncom 20. rokov minulého storočia prisťahovali do Palestíny.

Nová krajina je plná legiend, zápasov a nádejí.

Židia, Arabi i britskí kolonialisti zvádzajú urputné boje o to, kto v nej bude vládnuť… Ale späť k Tomovi Hagenovi – až v Afganistane ho šťastena opustí. Jeho profesionálna povesť je definitívne zruinovaná, márne sa usiluje vrátiť na televízne obrazovky. Tri roky sa horko-ťažko pretĺka, až sa mu v Tel Avive dostanú do rúk materiály izraelskej kontrarozviedky.

Hagen zavetrí šancu. Chytí sa jej a nevedomky spustí smrtiacu lavínu…

Zoznámi sa s mladou lekárkou Yael Kahnovou a prekvapene zisťuje, že aj jeho vlastný príbeh je úzko spätý s históriou Izraela. Lenže s Yael po boku sa jeho problémy ešte len začínajú. Zajímanie rukojemníkov je špekulácia. Riadi sa ponukou a dopytom, rovnako ako je to s južným ovocím, surovou oceľou alebo cennými papiermi. Niektoré únosy sú organizované zhora, ale často sa za nimi skrývajú len rodiny zúfalých sedliakov alebo jednoducho kriminálnici. Posunú rukojemníkov miestnemu Talibanu, ten ich predá ďalej, až nakoniec skončia v rukách profesionálnych si­etí.

Rozhodujúca je trhová hodnota. Koľko miliónov dolárov, väznených mudžahedínov, politických ústupkov dostanú za jedného rukojemníka? Aký veľký je tlak médií na ich vládu alebo príslušnú organizáciu, aby ich vykúpili? Aký propagandistický efekt dosiahnu, keď niekomu pred kamerami odrežú hlavu?

Bleskové správy je napínavý triler na pozadí epickej ságy. Skvelý príbeh sa točí okolo stále aktuálnych problémov, ako je spolužitie Izraelčanov a Palestínčanov, o boje na tomto posvätnom mieste, o snahách vyťažiť a ovládnuť tento kúsok zeme.

Hoci na prvý pohľad môže takmer 1000-stranová kniha niektorých odradiť, nedajte sa zmiasť: je to špičková zmes fikcie a skutočných udalostí napísaná štýlom, aký má len Frank Schätzing.

„Fantastická kniha. Historicky presná, ironická, pútavá… Schätzing ma naozaj dostal,“ píše čitateľka na Amazone.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Ikar #Frank Schätzing #Bleskové správy