Woody Allen: Bez peria

Druhá zbierka textov newyorského filmára, spisovateľa a hudobníka vychádza presne po štyridsiatich rokoch od vydania v Spojených štátoch pri príležitosti autorových osemdesiatin.

02.01.2016 05:09
debata
Woody Allen: Bez peria Foto: TATRAN
Woody Allen: Bez peria Woody Allen: Bez peria

Prvé slovenské vydanie zbierky kopíruje prvé americké vydanie – nájdeme v ňom 18 textov vrátane dvoch jednoaktoviek (Smrť a Boh), ktoré v Amerike vyšli aj jednotlivo a sú viac-menej známe aj u nás (v českom vydaní Bez peří absentujú).

Okrem spomínaných hier v knižke nájdete eseje a poviedky, ktoré pôvodne vychádzali v amerických periodikách The New Yorker, Playboy, The New Republic, The New York Times. Niektoré sú známe aj u nás (napr. Zvitky) vďaka Jarmile Samcovej, ktorá ich preložila a publikovala v Revue svetovej literatúry.

Dočítate sa, čo si Woody Allen (1935) píše do denníka, preštudujete si baletné libretá, ktoré (ktovieprečo) skončili na smetisku dejín, súkromné očko Kaiser Lupowitz vás prevedie intelektuálnym, no inak priam neznesiteľne drsným newyorským podsvetím, prečítate si stručný, ale výstižný návod na občiansku neposlušnosť, nazriete do tvorivej dielne brilantného írskeho básnika, ktorého pozná len málokto (ak vôbec), a dozviete sa aj to, ako sa do každodenného jazyka dostali vybrané slangové výrazy a ošúchané frázy.

V anglickom origináli Without Feathers (Random House 1975), preložil Martin Kubuš.

Tatran

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #knižná novinka #Woody Allen #Bez peria