Michelle Millerová - Žraloci. Viac peňazí prináša viac problémov!

„Silicon Valley a Wall Street sú živým dôkazom toho, že viac peňazí = viac problémov,“ napísal Cosmopolitan o novej knihe Žraloci od Michelle Millerovej.

17.02.2016 07:00
debata

Neúprosný svet amerického bankovníctva pozná z vlastnej skúsenosti. Pracovala v J. P. Morganovej banke a ako konzultantka v Palo Alto, v New Yorku a Európe.

Bankári chcú iba tri veci: Zbohatnúť. Užiť si. Získať ešte viac a viac.

Niektoré príležitosti prichádzajú iba raz za život.

Michelle Millerová - Žraloci Foto: Ikar
Michelle Millerová - Žraloci Michelle Millerová - Žraloci

Todd Kent je notorický sukničkár a začínajúci mladý bankár. Má príležitosť, ktorá sa objaví raz za život. Osloví ho svojrázny majiteľ miliónovej zoznamovacej aplikácie Hook, jednej z najhorúcejších položiek v Silicon Valley, aby mu spoločnosť pomohol uviesť na akciový trh. Todd narýchlo zloží tím, v ktorom sa prelínajú osudy najnepravdepo­dobnejších spojencov na ceste za životným úspechom.

Vo svete finančných žralokov však nič nie je zadarmo a prístup do sféry superbohatých si neraz vyžaduje veľa obety. Nekompromisný tlak peňazí sa z pracovne presúva do spálne a do svedomia.

Kto podľahne a kto vydrží?

Žraloci sú výstižným pohľadom do života nastupujúcej generácie, ktorá vo svojich rukách drží technologickú aj finančnú moc budúcnosti.

„Vtipné, pravdivé, súcitné a nechutné pozorovanie sveta financií a hi-tech… úžasné čítanie.“
The Times

Začítajte sa do novinky Žraloci:

1
Todd
Streda 5. marca, New York, New York

„Si strašný somár, vieš to?“ Najprv očervenela, potom zbledla a medzitým vystrčila spod prikrývky holé nohy. Vstala a vracala sa po včerajšej trase z obývačky do postele a zbierala porozhadzované kusy oblečenia.

Todd sa načiahol za diaľkovým ovládaním a zapol správy. Dúfal, že televízia zmierni trápnosť situácie. Neznášal také háklivé rána.

Vrátila sa do spálne a začala sa hrabať v perinách. Hľadala spodnú bielizeň.

„Nechápem,“ začala a uprene sa naňho zahľadela, „nerozumiem, čo máš proti normálnemu vzťahu.“ „Vôbec nič,“ odsekol a ďalej sa tváril, že sleduje správy, kde komentátori rozoberali škandál v banke L. Cecil. Dvaja obchodníci údajne predali neznalým investorom akcie za dvesto miliónov, hoci veľmi dobre vedeli, že sú nadhodnotené. Todda to nerozhádzalo. Pokiaľ to neohrozí jeho prémie, môže mu to byť jedno.

Cez útle boky si pretiahla sukňu a napravila push-up podprsenku. Mala peknú postavu, ale trochu mohutné stehná. Pôsobila ako typ, čo sa po tridsaťpäťke začne nafukovať ako balón. Na stupnici od jedna do desať v rebríčku atraktívnosti bola na slušnej osmičke, presne podľa jeho gusta: osmičky majú čosi do seba, no zároveň si uvedomujú, že nie sú desiatky, a preto spravia aj nemožné.

Hoci teraz, vzhľadom na rozmazané očné tiene a mastné plavé vlasy, siahala sotva na šestku.

„Prečo ma nevezmeš na večeru?“ šomrala a bola to jej prvá veta, odkedy vstala z postele.

„Pretože ťa nemám na to, aby som s tebou chodil na večere,“ odbil ju.

„A načo ma teda máš?“ opýtala sa ešte tichšie a nervózne stískala plachtu, kým čakala odpoveď, ktorú zrejme ani sama nechcela počuť.

„Počuj, užili sme si, tak prečo to kaziť?“ zvážnel.

Zaťala sánku, čosi sa jej mihlo v očiach. „Inými slovami, som tvoja kurvička.“

Nič jej na to nepovedal. Potreboval sa prichystať do práce.

„Chápeš, že som chodila na pensylvánsku? Nie som bimbo. Pracujem v jednej z najlepších právnických firiem. Som baba, za ktorú sa nemusíš hanbiť.“

„Na tom niečo bude.“

„Tak ma už konečne zober na večeru!“ rozčuľovala sa.

„Lenže ja po ničom trvalom netúžim.“

„Tak prečo si ma…“

„Ja nie,“ skočil jej do reči. Pohár jeho trpezlivosti práve pretiekol. „To ty si po mne vyštartovala v bare, opitá, o druhej ráno, krátko po tom, čo si si dala fotku na zoznamku. Čo si čakala?“

Nespúšťala z neho oči. „Hook je predsa normálny spôsob, ako sa zoznámiť. Máš tam konto a nevyzeráš ako úchyl. Som vari preto nejaká štetka?“

„To netvrdím. Iba ti pripomínam, že si sa mi ozvala uprostred noci, pretože si na to mala chuť. Na ničom inom sme sa nedohodli.“

„To bolo pred štyrmi stretnutiami,“ namietla.

Todd ju nechcel raniť, no na tieto dramatické výlevy naozaj nemal čas. Potreboval sa sústrediť na kariéru. Nedávno oslávil tridsaťdva rokov a veľmi dobre si uvedomoval, že ak sa chce stať najmladším riaditeľom v prestížnej firme na Wall Street, má presne dvanásť mesiacov, aby do L. Cecil dotiahol veľkú rybu.

„Trochu sme sa oťukali,“ nevzdávala sa. „Hovoril si mi o práci a ja tebe o rodine. Minulý týždeň som meškala do roboty, pretože ráno to máš najradšej.“ Spodná pera sa jej chvela.

„Neprosil som ťa.“

Očervenela, pretože to bola pravda. „Neverím vlastným ušiam.“ Na nohavičky sa vykašľala, otočila sa mu chrbtom a pokračovala v obliekaní.

Todd sledoval správy. V podstate sa všetci zhodli, že hoci nedošlo k vyslovenému porušeniu zákona, obchodníci vedeli, čo predávajú. Vo vzduchu visela pokuta za neetické správanie. Kravina roka – úlohou obchodníkov je sprostredkovať obchod. Či sa doň oplatí vraziť, to si musí rozmyslieť investor.

Chvíľu ešte ležal a až keď počul buchnúť vchodové dvere, konečne sa vyhrabal z postele. Rýchlo presunul svojich meter deväťdesiat bývalého vodnopólového prvoligistu pod sprchu.

Dilemu, či si baby vodiť k sebe, alebo radšej ísť k nim, považoval za jednu z najzamotanejších. Isté bolo, že ktorákoľvek vkročí do jeho nákladne minimalistického bytu s veľkorysou spálňou, zaručene sa s ním vyspí, nech by mala hocako prudérne zásady. Naopak, z cudzieho ihriska mohol ľubovoľne odísť. Včera večer mohli skončiť aj u nej, stopercentne by mu dala, lenže predtým sa trochu napil v Monkey Bare, a keď jej odpisoval na správu, už mu to ktovieako nemyslelo.

Oholil sa a obliekol do uniformy – ručne šitý oblek, viazanka Hermés, ponožky Armani a mokasíny Gucci. Cez aplikáciu Uber si objednal auto, naposledy sa spokojne pozrel do zrkadla a až potom zišiel dolu schodmi.

Jeho známosť ešte postávala pred budovou a fúkala si do dlaní, aby zahnala marcový chlad.

„Panebože,“ zašomral si popod nos.

Zbadala ho a pozrela naňho ako zbitý pes.

„Mrzí ma to, nechcela som robiť scény. Len som si myslela, že by z toho niečo mohlo byť. Ja by som mohla byť – vlastne som – viac ako baba zo zoznamky.“

Galantne ju chytil okolo pása a pobozkal na líce. „Nič sa nedeje,“ upokojoval ju, „ale mám toho strašne veľa a viac ti teraz nemôžem sľúbiť. Chápem, ako to myslíš, ale ja ti to dať nemôžem.“ Prikývla a sklonila hlavu.

„Uvidíme sa?“ opýtala sa a ďalej hľadela do zeme.

„Nikam neodchádzam,“ vyhol sa priamej odpovedi. „Objednám ti taxík?“

Zavrtela hlavou. „Prejdem sa.“

„Ako chceš. Uži si deň, dobre?“ Modré oči sa mu usmiali.

„Skúsim.“ Kráčala po chodníku a jej vysoké podpätky a neupravené vlasy sa do stredajšieho rána nijako nehodili.

Todd nastúpil do čiernej limuzíny a hneď prešiel k položke Obľúbení v aplikácii Hook. Ako sa vlastne volá? Začína sa to na A… Amy? Allison? Amanda! Jasné. Rýchlo ju našiel a vymazal z kontaktov.

Zablokovať užívateľa? Potvrdil.

Chcete napísať hodnotenie? Nie. Už ho obrala o dosť času.

Vo vrecku mu zavibroval pracovný BlackBerry. Vymenil ho za súkromný iPhone a rýchlo prebehol dvadsaťšesť nových správ, ktoré mu prišli cez noc. Zvyčajná ranná smršť: najnovšie správy z ázijských trhov, očakávaný vývoj na Forexe, správa od Catherine Wileyovej, prezidentky banky, a v nej podrobný návod, ako odpovedať klientom, ktorí by sa pýtali na posledný škandál.

Prišla však aj iná správa – e-mail z adresy Josh@hook.com

Todd, rozhodli sme sa ísť do akcií. Máš to na starosti. JH

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Ikar #Michelle Millerová #Žraloci