České deníky píšu o Milanovi Kunderovi

Komentátor Práva píše, že Kunderov titul Žart ostane veľkým románom, aj keby jeho svedomie malo farbu sadzí. "Kto si vôbec trúfne byť arbitrom morálky?

14.10.2008 16:01
Milan Kundera. Foto:
Milan Kundera.
debata

O jednote umelca a občana v jednom človeku sa vedú večné spory. Nemožno zavrhnúť Nerudove povieky a Dostojevského romány preto, že obaja boli zúriví židobijci. Literárna veľkosť Durycha nezoslabne jeho previnením voči Čapkovi," píše plátok.

Podľa komentátora Mladej fronty Dnes (MfD) bude Kunderove údajné udanie teraz bezpochyby hlavnou témou rozhovorov o ňom. „Ak skutočne zlyhal (sme si skutočne istí?), bude práve toto preňho najvätší trest. Muž, ktorý prehlásil, že jediné, na čom mu záleží z toho, čo kedy napísal, sú jeho romány, má byť kritizovaný, hanobený a ohováraný za pol storočia staré udanie?“ píše plátok.

Ak bude nakoniec udanie potvrdené, stane sa podľa MfD zrkadlom, zväčšovacím sklom, témou hodnotenia jeho tvorby, Kunderove dielo bude znovu posudzované. „Nenechajme sa zlákať: môže to byť nemiestna príležitosť pomsty géniovi, ktorý pre svetovú literatúru toľko znamená,“ myslí si komentátor. Podľa neho to však môže byť príležitosť na lepšie poznanie minulosti. „Čítajme Kunderove knihy. Ale tiež sa dôkladne zamýšľajme nad jeho životom a neľahkou dobou, ktorú prežil,“ uzatvára plátok.

Podľa komentátora Lidových novin (LN) se Milan Kundera stal hlavní postavou smutného príbehu. „To, že niekto musel stráviť dlhé roky vo väzení, je strašné. Podieľal sa na tom Milan Kundera? Alebo je to lž, ako hovorí on? Či klame, keď hovorí, že to je lož? Odpoveď dnes asi ťažko nájdeme. Z hľadiska vnímania Milana Kunderu však všetky tri možnosti tohoto ˙boha˙, ktorý prerástol českú kotlinu, poľudšťujú, robia z neho plebejca, ktorý je zmietaný okolím a dejinami,“ píše plátok.

Podľa komentátora tým Milan Kundera opät pôsobí ako človek (krivo obvinený či mýliaci sa), a nie ako neomylný boh. „A tak je mu teraz zrazu možné odsúhlasiť aj to, čo vždy hovoril: dôležité sú romány, nie ja,“ píšu LN. Podľa komentátora Hospodárskych novín (HN) se clá debata točí okolo Kunderu: „Čo asi prežíva mlčanlivý majster. Nie je to jedno? Tu ide predsa predovšetkým o životy tých druhých,“ píšu HN.

Ak Kundera bude údajné udanie popierať, alebo písať vysvetľujúce eseje, je jeho vec. „Ani od neho nie je potrebné žiadať to nepreložiteľné české slovo ˙lítost˙. Skončil zomletý v mediálnom hamburgeri, ktorým tak pohŕdal,“ uzatvárajú HN.

debata chyba