Knihu o Jánošíkovi pokrstili valaškou

V utorok podvečer sa v priestoroch Poľského inštitútu v Bratislave uskutočnil krst knihy Jánošík s podtitulom Pravdivá história karpatského zbojníka od poľského autora Stanislawa Andrzeja Sroku.

09.09.2009 16:41
Václav Jiráček - Jánošík Foto:
Záber z filmu Jánošík - Pravdivá história. Andrzej Sroka spolupracoval na niektorých scénach ako konzultant.

„Jánošík je v Poľsku veľmi populárny, pretože poľská televízia každý rok vysiela film o Jánošíkovi z roku 1974, v hlavnej úlohe s Marekom Perepeczkom, ktorý stvárnil úlohu v štýle macho. Preto si každý v Poľsku myslí, že zbojník musí byť macho – silný chlap,“ odpovedal autor knihy na otázku, prečo o slovenskom národnom hrdinovi píše Poliak, a prečo má Jánošík v ich krajine úspech.

„Postava Jánošíka má tri rozmery – legendárny, literárny a historický. Legendárneho Jánošíka pozná každý, literárneho veľa ľudí, historického však málokto,“ vysvetlil autor pohnútky, ktoré ho viedli k napísaniu diela. Kniha po prvý raz vyšla v roku 2004 v Poľsku, druhého vydania sa dočkala tento rok, rovnako ako jej slovenský preklad Ingrid Majerikovej.

Krstným otcom knihy bol muzikálový predstaviteľ ľudového hrdinu Ján Slezák, ktorému za úlohu Jánošíka v muzikáli Na skle maľované udelili v roku 2006 Výročnú cenu Literárneho fondu. „Nech kniha rozdáva vo forme vedomostí a radosti to, čo Jánošík nazbíjal. Prajem jej, nech sa dobre predáva a nech vám robí radosť,“ povedal Slezák a knihu symbolicky pokrstil valaškou a drobnými napodobeninami dukátov.

Stanislaw Andrzej Sroka pôsobí ako riaditeľ Inštitútu histórie na Jagelonskej univerzite v Krakove. Špecializuje sa na poľsko-uhorské vzťahy. Svojou prácou sa snaží o popularizáciu histórie medzi širokou verejnosťou, napríklad aj prácou História prezervatívu, ktorá čaká na svoje vydanie. Sroka spolupracoval ako konzultant na niektorých scénach filmu Jánošík. Pravdivá história (2009).

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba