Forrest Carter: Malý strom

Príbehy indiánskeho chlapca Malého stromu, jeho dedka a babičky neposkytujú len ich svojský pohľad na svet, ale skrývajú i kontroverzný príbeh ich autora, ktorý sa zo stúpenca rasovej segregácie a člena Ku-klux-klanu vo svojom "druhom živote" stal autorom obľúbenej knižky ospevujúcej jednoduchý život v súlade s prírodou.

21.04.2016 05:00
debata
Forrest Carter: Malý strom
Forrest Carter: Malý strom Forrest Carter: Malý strom

Americký spisovateľ Forrest Carter (1925–1979) sa pôvodne volal Asa Earl Carter a bol tvorcom prejavov guvernéra Alabamy Georgea Wallaceho. Podobne ako jeho šéf bol stúpencom rasovej segregácie, ale v 50. rokoch tiež členom Ku-klux-klanu.

Pod menom Forrest Carter začal písať knižky v 70. rokoch, keď po neúspešnej politickej a verejnej kariére odišiel do ústrania. Vydával sa za sirotu, ktorú zverili do opatery prarodičom, indiánom z kmeňa Cherokee, a tvrdil, že zo svojich zážitkov napísal autobiografickú knihu o Malom stromovi.

Jeho identitu odhalili noviny už v roku 1976, on však kategoricky poprel, že by bol Asa Earl Carter, a jeho pravú identitu potvrdil vzdialený príbuzný až 12 rokov po Carterovej smrti.

Knižka si získala obľubu pre svoje posolstvo ospevujúce prostý život v súlade s prírodou, a tiež pre motív tajomného života a zvykov pôvodných obyvateľov Ameriky. Starí rodičia chlapca učia nenásilným spôsobom a osobným príkladom všetko, čo treba vedieť o prírode, farmárčení, pálení whisky, horskom živote, láske a duchovne.

V anglickom origináli The Education of Little Tree (Delacorte Press, 1976).

Artforum

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Artforum #Forrest Carter #Malý strom
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy