Desiati adepti na cenu Anasoft litera počas neho predstavia svoju tvorbu aj nominované diela. V poradí už 11. ročník festivalu, ktorý potrvá do soboty, priblíži literatúru aj rôznymi besedami, autorskými čítaniami, koncertmi, výstavou či dokonca prostredníctvom premiéry dokumentárneho filmu.
Festival dnes o 18. h otvorí v podzemných priestoroch Mestského divadla P. O. Hviezdoslava autorské čítanie oceňovanej švajčiarsko-slovenskej spisovateľky Ireny Brežnej z knihy Nevďačná cudzinka. Spisovateľka v nej opisuje svoje skúsenosti so Švajčiarskom, kam ako 18-ročná emigrovala v roku 1968. Kniha vzbudila rozruch hlavne kritikou novej domovskej krajiny. "Chcela som povedať, že cudzinec nemusí do konca života žiť pod diktátom vďačnosti. Tam, kde žijem a som doma, si môžem aj zareptať. Neprijímam rolu doživotného hosťa, chcem participovať na spoločnosti, a to obsahuje aj konštruktívnu kritiku,“ povedala pre Pravdu ešte v roku 2012, keď titul vyšiel v nemčine. Nielen o knihe Nevďačná cudzinka, ale aj o jej spoločenskom presahu sa bude s autorkou knihy, ale aj s predkladateľkou Janou Cvikovou rozprávať moderátor Michal Havran.
Vymizla ilustrácia?
Literárny festival si okrem obsahu posvieti aj na formu spracovania kníh. Výstava Knižná ilustrácia v slovenskej beletrii mapuje ilustrácie v tvorbe pre dospelých od roku 1989. Vernisáž výstavy sa uskutoční dnes o 20. h takisto v podzemí Mestského divadla. Jej súčasťou bude aj diskusia, ktorej aktéri si položia základnú otázku: Ako je na tom ilustrácia v slovenskej beletrii dnes? Koordinátorka festivalu Jana Ondiková prezradila, že si najskôr nebola istá, či bude ilustrácií dostatok: "Keď sme o tom uvažovali v širšom kontexte, zistili sme, že ilustrátori robia často zaujímavé veci, ale hlavne pre prekladané knihy – viac-menej kultové diela, ktoré si vyžadujú nové spracovania. Nás zaujímali skôr knihy slovenských vydavateľstiev, ktoré spolupracujú s ilustrátormi už od prvého vydania.“
Asociácia ilustrátorov (ASIL), ktorá výstavu zastrešila, nakoniec našla viacero vhodných kandidátov. "Pri výbere ilustrátorov na výstavu sme prechádzali databázu viac ako 1¤700 ilustrovaných kníh, z ktorých sme vyberali len tie najkvalitnejšie,“ priblížil kurátor výstavy Peter Gála z ASIL-u. "Užší výber, približne 100 kníh, sme následne kus po kuse precízne prezerali, aby sme napokon vybrali finálnu dvadsiatku toho najlepšieho, čo sa na Slovensku po roku 1989 vydalo,“ dodal.
Návštevníci si tak budú môcť prezrieť ilustrácie od Jozefa Giertliho alias Danglára, Daniely Olejníkovej, Daniela Pastirčáka, Tomáša Lepocha a mnohých iných. Výstava bude prístupná až do 9. mája.
Z románu celovečerný film
Rôznorodý program festivalu doplní aj dokumentárny film Denník plavby Moniky Kompaníkovej, ktorý bude mať premiéru 28. apríla v Café Berlinka. Režisérka Iveta Grófova strávila s víťazkou ceny Anasoft litera z roku 2011 niekoľko intenzívnych dní v rámci festivalu Mesiac autorského čítania. Práve vtedy prišla s nápadom, že román Moniky Kompaníkovej Piata loď pretaví do rovnomenného celovečerného hraného filmu, na ktorom v súčasnosti pracujú.
Balla, Jana Beňová, Irena Brežná, Dušan Dušek, Zuska Kepplová, Rút Lichnerová, Peter Macsovszky, Jaro Rihák, Vanda Rozenbergová, Peter Šulej, to sú mená spisovateľov, ktorí zabojujú o prestížnu cenu Anasoft litera 2016. O jej víťazovi sa rozhodne na jeseň.