Brownova novinka nechala slobodomurárov chladnými

11.02.2010 10:18
Zľava: Dan Brown, Tom Hanks, Ayelet Zurer, Ewan...
Zľava: Dan Brown, Tom Hanks, Ayelet Zurer, Ewan McGregor a Ron Howard - hlavní zástupcovia filmu Anjeli a démoni v Ríme. Autor:

V románe Stratený symbol nájde profesor Langdon vo washingtonskom Kapitole odseknutú ruku popredného slobodomurára Petra Solomona. A tajomné tetovanie na nej odštartuje naháňačku, na ktorej profesor v múzeách rieši zložité rébusy. Po jeho boku je aj tentoraz žena, sestra slobodomurára doktorka Katherine Solomonová.

Stvorením profesora Roberta Langdona, ktorého povolaním je tajomstvo, sa Danovi Brownovi podaril majstrovský kúsok. Harvardský profesor, ktorý vystupuje aj v populárnych románoch Anjeli a démoni a Da Vinciho kód, skúma tajomné symboly v náboženstve a umení. Študuje slová a veci, ktoré nie sú tým, čím sa na prvý pohľad zdajú. Jeho inteligencia a obrovské vedomosti z neho robia príťažlivého hrdinu so svalnatým mozgom.

Slobodomurári, s ktorými sa Langdon stretáva v Stratenom symbole, sú doslova zosobnením tajomna. A prostredie každej tajnej organizácie s tajnými symbolmi, rituálmi a cieľmi, ktoré sú pre väčšinu ľudí nejasné, doslova provokuje konšpiračné teórie. Niektoré existujú už stáročia. A ich najobľúbenejším motívom je svetovláda.

„Konšpiračné teórie nemám rád. Ale pre ľudí sú príťažlivé pre niečo mimoriadne, zvláštne, čo ich odvádza od každodenného života. A za ich obľubou asi stojí aj senzáciechtivosť,“ myslí si teoretik detektívneho žánru Kornel Földvári.

Keď v románe Da Vinciho kód zaznela teória, že Mária Magdaléna bola Ježišovou manželkou a jej telo svätým grálom, nádobou, v ktorej sa v podobe dieťaťa uchovala Ježišova krv, pobúrilo to Vatikán. So Strateným symbolom sú však napríklad americkí slobodomurári spokojní. V knihe ich neuráža nič.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku