Internetová literatúra sa prediera na svetlo sveta

15.04.2010 16:07
Kloaka

Pôvodná slovenská literatúra na internete má svoj nový prístav. V týchto dňoch vyšlo prvé dvojčíslo magazínu Kloaka, ktorý je zameraný na experimentálnu a nekonvenčnú tvorbu. Ide o elektronický almanach so zaujímavou grafickou úpravou v PDF verzii, ktorý si čitateľ s očami unavenými od monitora môže doma vytlačiť a čítať pri prirodzenom svetle v kresle domova.

Dvaja mladí internetoví literáti a básnici Michal Rehúš a Jakub Repický, ktorí už dávnejšie vystúpili z tieňa svojich nickov, sa pred pol rokom rozhodli sústrediť zaujímavé texty na stránku membrana.sk, na ktorej ponúkajú svoju Kloaku. „Ambíciou názvu je byť mierne provokatívny a azda aj sebaironický, okrem toho ide o zaujímavé exotické slovo. Názov je zo zvukového hľadiska veľmi príjemný, čo ostro kontrastuje s jeho významom. Kloaka okrem toho reprezentuje istý priestor – a aj náš magazín je vlastne priestorom, kde sa stretávajú isté veci,“ hovorí Repický.

Úvodné dvojčíslo obsahuje pozoruhodný rozhovor s experimentátorom, performerom a legendou akustického výtvarného umenia Milanom Adamčiakom. Nájdete tu aj básne a iné texty už knižne publikovaného spisovateľa Petra Macsovszkého, poéziu Miroslava Fišmeistera, Jakuba Repického, Michala Rehúša, Kataríny Grichovej, Jakuba Domana, Richarda Lutzbauera a ďalších. Klingonskú poéziu autoriek chaosdroid a tove, prózy Daniela Safanoviča, teoretickú štúdiu Júliusa Fujaka o povahe umelecky nekonvenčnej intermediality z hľadiska hudobnej estetiky a semiotiky, recenziu na básnickú zbierku Petra Šuleja Koniec modrého obdobia, kritickú reakciu na článok Daniela Heviera o nadrealistoch, esejistické texty Zuzany Husárovej a Rolanda Bašrákyho.

Celé číslo sprevádzajú zaujímavé reprodukcie malieb výtvarníka Radoslava Repického. Túto príťažlivú dramaturgiu chcú autori projektu podporiť aj tlačeným vydaním magazínu. „V súčasnosti však nemáme dostatok financií. Preto si plánujeme podať žiadosť o grant alebo zohnať súkromných sponzorov,“ dodáva Michal Rehúš. Neobmedzená sloboda internetového slova tak naráža na konvenčné pravidlá reality trhu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku