Silvester Lavrík: Nedeľné šachy s Tisom

Historický román inšpirovaný láskou v neláskavých časoch a príbehmi ľudí, ktorí ich museli žiť.

27.05.2016 05:00
debata

Rozprávačkou príbehu bohatého na dobové reálie a smiech cez slzy je Icíkova Anička – dcéra bánovského komunistu, čo sa kamarátil s „krivonosými“. Spomína na skvelo naplánovanú slovenskú budúcnosť, ktorej sa nikdy nedostalo tej výsady, aby sa stala aspoň obstojnou minulosťou.

Silvester Lavrík: Nedeľné šachy s Tisom

Rozpráva o tom, ako slovenský prezident a bánovský farár Jozef Tiso chodieval každú nedeľu na šachovú partiu, medovú tortu a kus reči do lekárnikovej váženej rodiny, aby tam odolával invektívam domáceho pána a šarmu domácej panej, ktorá pod jeho vplyvom prestúpila od luteránov ku katolíkom.

Prvý slovenský prezident zlyhal ako politik, kňaz a človek, hovorí jedna z postáv príbehu, ktorá tak, ako mnohé ďalšie, má predobraz v žijúcom človeku. Našou najväčšou traumou je, že si to nevládzeme priznať, dodáva autor. Nie nahlas, pred svetom. Román o láske a neláske vlasti k svojim ľuďom a o zradných miestach v kolektívnej pamäti sa opiera o tri zdroje – historickú faktografiu, ústne podanie a autorskú fikciu.

Nedeľné šachy s Tisom sú najnovšou knižkou prozaika, dramatika, scenáristu a textára Silvestra Lavríka (1964), finalistu Ceny Anasoft Litera v rokoch 2007 a 2012.

Dixit

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Silvester Lavrík #Nedeľné šachy s Tisom
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy