Kniha týždňa: Bežme, pokým stopa nezhorí

29.08.2010 14:00

Pokým stopa nezhorí, oplatí sa unikať pred sliedivým časom, aby sme mohli tušiť i to, čo dnes už nevieme.

Vo vydavateľstve F. R. & G. vyšla druhá kniha dokumentov a textov, ktoré mapujú básnickú skupinu Osamelí bežci. Spolu s prvou časťou Pohybliví v pohyblivom tento vydavateľský projekt v redakcii Olega Pastiera tvorí spolu skoro 800 strán materiálu, ktorý bude o niekoľko rokov ešte vzácnejší ako dnes. Olegovi Pastierovi a jeho vydavateľstvu patrí veľká vďaka predovšetkým za to, že sa pustil do tejto náročnej redaktorskej úlohy a zhrnul rozhovory, listy, manifesty a básne, ktoré sú nielen dokumentom o Ivanovi Štrpkovi, Petrovi Repkovi a Ivanovi Laučíkovi, ale aj priateľská a ľudská interpretácia ich peripetií od obdobia šesťdesiatych rokov až dodnes.

Písať za druhých
Pastierove knihy Pohybliví v pohyblivom a Pohybliví nehoria potvrdzujú, že básnická skupina Osamelí bežci napriek rôznym mapám pohybu jej členov (Štrpka: Bratislava, Laučík: Liptovský Mikuláš, Repka: Frankfurt nad Mohanom) presahuje štandardy literárnych skupín, na ktoré sme zvyknutí z dejín literatúry. Skupina Osamelí bežci pretrvala aj v období, keď jej členovia dostali po svojich prvých knižkách stop od komunistického režimu, možno aj vďaka tomu, že „keď jeden nepíše, alebo nevydáva knižky, píše zaňho druhý“, ako pripomenul v jednom z rozhovorov Dušan Dušek Laučíkove slová. Poslednou peripetiou Osamelých bežcov bola smrť Ivana Laučíka. Dnes za neho aj pre neho ďalej píše Ivan Štrpka s Petrom Repkom a zdá sa, že to funguje, že Osamelí bežci stále bežia. Nakoniec obidva tituly kníh textov vychádzajú z názvov Laučíkových básnických zbierok Pohybliví v pohyblivom a Pece nezhoria a vystihujú Osamelých rovnako dobre ako ich vlastné manifesty zo šesťdesiatych ro­kov.

Lisabonský príbeh
Skúmanie zdrojov tejto zvláštnej spolupatričnosti Osamelých bežcov, ktorá nemá obdobu nielen v slovenskej literatúre, by znieslo niekoľko takýchto textov a zároveň by na vysvetlenie stačilo slovo priateľstvo. V súvislosti so Štrpkovou cestou za Fernandom Pessoom, na ktorú sa neskôr pridal aj Ivan Laučík, prichádzajú do cesty (nielen tej Lisabonskej) aj iné pozorovania. Zvláštne a dlhotrvajúce spolužitie cez tvorbu a poéziu a v poézii a tvorbe troch rôznych autorov Štrpku, Laučíka a Repku naznačuje, že všetci traja by obstáli ako heteronymy jedného autora, podobne ako nimi boli najznámejší z Pessoových autorov Ricardo Reis, Alvaro de Campos a Alberto Caeiro, autori s vlastnými životmi, detailne vyšpecifikovanými názormi, ktoré si medzi sebou vymieňali. „Na rozdiel od Pessou skupina Osamelých bežcov je doložená osobami s občianskymi preukazmi. Pessoa bol sám a potreboval si nejako zaľudniť svoj priestor. Tak si vymyslel celé príbuzenstvo. Ale tá potreba vytvoriť si priestor, v ktorom sa pretínajú rôzne hlasy, bola v oboch prípadoch rovnaká.“ (…) „My existujeme na jednom zvláštnom princípe. Keď som ja potreboval, vymyslel som si Repku a Laučíka, Repka si vymyslel Štrpku a Laučíka, Laučík zasa nás dvoch. Potrebovali sme mať rezonanciu . Preto existujeme.“ Hovorí Ivan Štrpka v jednom z rozhovorov, zaradených do prvej knihy. Treba tiež pripomenúť, že Pessoovi autori, minimálne spomenutí traja zo sedemdesiatky jeho heteronymov, boli omnoho odlišnejší ako samotní Osamelí bežci, hoci vôbec nemali pocit spolupatričnosti, a keď prišlo na vec, museli sa nesvojprávne a svorne odvolať na občiansky preukaz Fernanda Pessou. Kto vie o Pessoovom objave Walta Whitmana ešte počas mladých rokov v Juhoafrickej republike, Whitmanova rezonancia niekoľkých básnických subjektov v jednom autorovi a nakoniec aj v jednej básnickej skladbe s tým má čo-to dočinenia. Whitman bol tiež básnik, ktorého nemohol vynechať spomedzi svojich predchodcov ani Allen Ginsberg, a sme na začiatku príbehu Osamelých bežcov, hoci táto okružná cesta určite patrí k tým náročnejším.

Pohybliví nehoria
Pohybliví v pohyblivom prechádzajú cez najdôležitejšie medzníky vo vývoji Osamelých; od prvého manifestu Návrat anjelov, druhého manifestu Prednosti trojnohých slávikov, cez kauzu písmena W, čiže cestu do Poľska, začiatky v Mladej tvorbe a jej zákaz, veľká časť je venovaná návšteve Allena Ginsberga a s ňou súvisiacou neželanou pozornosťou ŠtB, roku 1968 a ešte väčšou osamelosťou po ňom – normalizácii. Kniha zahŕňa aj rozhovor z Domina fóra, kde Štrpka vysvetľuje svoj vstup do komunistickej strany Jánovi Štrasserovi a Martinovi M. Šimečkovi, ako aj aktuálny Štrpkov text na túto tému, čo je pozoruhodný krok. Končí sa pobytom v Portugalsku v deväťdesiatych rokoch a smrťou Ivana Laučíka v roku 2004. Druhý zväzok Pohybliví nehoria je koncipovaný (ešte) osobnejšie a voľnejšie, záchytné body tvoria prevažne ľudia z ich okolia. Kapitoly (medzihry) sú venované priateľom Eugenovi Gindlovi, Dušanovi Mitanovi a Dušanovi Dušekovi, Jánovi Buzássymu, Jánovi Štrasserovi, ale aj básnikovi Jánovi Stachovi. V období spolupráce Ivana Štrpku a Deža Ursinyho je spolu s Ursinyho listami veľkoryso zahrnutých šesť jeho básní.

Stopy nezhoria
„Pokým stopa nezhorí, oplatí sa unikať pred sliedivým časom, aby sme mohli tušiť i to, čo dnes už nevieme.“ Píše Oleg Pastier v úvode knihy Pohybliví nehoria. Knihy dokumentov o Osamelých bežcoch Pohybliví v pohyblivom a Pohybliví nehoria veľmi ocenia tí, čo sa ich dielu budú venovať v neskorších rokoch. Knihy však majú veľký predpoklad aj na to, aby záujem o Osamelých bežcov vyvolali ako prvé. Isté je, že spôsobia (ešte) väčšiu rezonanciu diela Ivana Štrpku, Petra Repku a Ivana Laučíka v slovenskej literatúre, voči ktorej sa Osamelí právom vyhraňovali. Vďaka tejto knihe máme zajtra šancu tušiť to, čo sme si včera ešte neuvedomovali.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku