Nórske uznanie slovenskému básnikovi

02.09.2010 06:00
Milan Richter
Milan Richter

V roku 2010, na ktorý pripadá 100. výročie Björnsonovho úmrtia, udelila akadémia Björnsonovu cenu dvom osobnostiam, a to islandskému spisovateľovi Einarovi Márovi Gudmundssonovi a slovenskému básnikovi, dramatikovi a prekladateľovi Milanovi Richterovi, teda príslušníkom národov, za slobodu ktorých sa Björnson obzvlášť vášnivo angažoval.

Akadémia Björnstjerna Björnsona, nezávislá nórska inštitúcia, ktorá vznikla v roku 2003, má podľa svojich stanov za úlohu pracovať v prospech literatúry a slobody prejavu v duchu odkazu laureáta Nobelovej ceny Björnstjerna Björnsona. Od roku 2004 udeľuje každoročne cenu ľuďom, čo sa v medzinárodných súvislostiach zaslúžili o presadzovanie ideálov, ktoré sú v súlade s jej vlastnými cieľmi.

U obidvoch ocenených literátov vedenie Björnsonovej akadémie vyzdvihlo ich vôľu a schopnosť spájať literárne majstrovstvo s etickou angažovanosťou. V prípade Milana Richtera sa v odôvodnení ocenenia hovorí, že ide o básnika neobyčajnej emotívnej sily, ktorý má za sebou bohatú literárnu tvorbu a je prekladaný do mnohých jazykov. Zdôrazňuje sa tiež jeho demokratické cítenie, jeho cieľavedomé budovanie kultúrnych mostov medzi Nórskom a Slovenskom, ako aj jeho zásluhy o udržiavanie tradície björnsonovských ideálov v slovenskej spoločnosti.

Tohtoročná Björnsonova cena má teda v Milanovi Richterovi dôstojného laureáta. Prevzal si ju v pondelok v nór­skom meste Molde, za prítomnosti okrem iných bývalého nórskeho premiéra K. M. Bondevika a bývalej islandskej prezidentky V. Finnbogadóttir­. V utorok na otváracom podujatí Björnsonovho festivalu v Molde prečítal Milan Richter ukážky zo svojej poézie a 4. septembra ho v Osle prijme na kráľovskú audienciu kráľ Harald V., ktorý mu pred dvoma rokmi udelil Nórsky kráľovský rad za zásluhy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku