Šikulovej románu vládne život

18.12.2011 13:17
Veronika Šikulová: Miesta v sieti
Veronika Šikulová: Miesta v sieti

Román Veroniky Šikulovej Miesta v sieti získal v ankete Kniha roka 5 hlasov. Stal sa tak za víťaznou knihou Pavla Vilikovského druhým v poradí v kategórii slovenská tvorba.

Z rozprávaní predstaviteliek troch generácií, starej matky Jolany, matky Alice a vnučky Verony vyrástol farbistý príbeh jednej rodiny v priebehu vyše polstoročia. Život v románe je jednou vlnou, ktorá nesie všetkých. To neznamená, že by tu splývalo dobro a zlo, len nad všetkým vládne kategória života, nie morálky.

A kde je potom vytúžené dobro? Rozosiate v prírode a v ľuďoch. Nestratilo sa. A život je tu aký? Hrdinský? Asi áno. Autorka ho predstavuje, nesúdi. Oživila ho s nebývalou vervou a nevšedne plastickou konkrétnosťou, ktorá má žriedlo v pamäti, aj rodinnej. Nepostavila ho na konfliktoch („slová predsa nesmú byť ako vystrelené šípy“), ale na nepretržitosti diania. Boli sme a ostali sme, teda sme súčasťou onej nepretržitosti. Neprepadli sme cez sieť zabudnutia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku