Kniha skúma nielen samotnú cestu tých, ktorí prežili holokaust, späť, ale predovšetkým mnohorakosť a rôznorodosť toho, ako ich fyzický a mentálny návrat ovplyvnil ich samých a ich okolie. Kam sa vlastne vracajú? Kto na nich čaká? A ako spoločnosť ich návrat prijíma? Čitateľ čoskoro zistí, že autobiografické príbehy ľudí, ktorí prežili rasovú perzekúciu počas druhej svetovej vojny v úkrytoch, koncentračných a vyhladzovacích táboroch, v odboji alebo pod falošnou nežidovskou identitou, dávajú návratu, teda kľúčovému pojmu tejto knihy, inú a v mnohých prípadoch trpkú príchuť.
Kniha za pomoci viac než stovky rozhovorov v sedemnástich jazykoch vykresľuje povojnovú realitu plastickým spôsobom. Tí, ktorí prežili, síce okamih oslobodenia sami vnímali ako „koniec príbehu“ vojny a perzekúcie, ako však táto monografia dokladá, oslobodením sa ich príbeh zďaleka neskončil.
Kolektívna práca pod vedením mladých bádateliek Kateřiny Královej a Hany Kubátovej vznikla ako spoločné dielo s účasťou mladých bádateľov Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe. Je odrazom dlhodobej a citlivej práce so študentmi a jej cieľom je problematizovať pomerne prehliadanú, ale stále traumatizujúcu povojnovú dobu. (česky)
Karolinum