Jeden z najzáhadnejších rukopisov sveta vyjde v Španielsku

26.08.2016 16:00

V Španielsku vydajú jednu z najzáhadnejších kníh na svete: Voynichov rukopis písaný na stredovekom pergamene jazykom, ktorý nedokázali rozlúštiť ani najlepší kryptológovia, napísala agentúra AFP.

Obsah Voynichovho rukopisu zostáva záhadou.
Obsah Voynichovho rukopisu zostáva záhadou. Autor: Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University

Stovky vedcov strávili celý život tým, že sa pokúšali vysvetliť záhadu tejto knihy, jej ručne písaných elegantných stránok, ilustrácií podivuhodných rastlín a kresieb odhalených žien. Knihe sa dokonca prikladali magické vlastnosti.

Dielo, ktoré ohlodal zub času, opúšťa len zriedka trezor Beineckeovej knižnice univerzity v Yale v Spojených štátoch amerických. Malé vydavateľstvo na severe Španielska po desiatich rokoch úsilia nakoniec získalo povolenie zaobstarať si kópie rukopisu. „Dotýkať sa Voynichovho rukopisu je niečo úžasné,“ hovorí Juan José García, riaditeľ nakladateľstva sídliaceho v poslednom poschodí múzea knihy, len čo by kameňom dohodil od slávnej gotickej katedrály v Burgose na severe Španielska. „Je to kniha obklopená takou záhadnou aurou, že keď ju vidím prvýkrát, môžem len ťažko opísať svoje pocity,“ zveruje sa García.

Jeho nakladateľstvo Siloe sa špecializuje na publikáciu faksimílií starých rukopisov. Z Voynichovho rukopisu hodlá vydať 898 výtlačkov a každú reprodukciu chce predávať za 7– až 8-tisíc eur. Takmer 300 záujemcov si vraj už knihu rezervovalo. Koľko stáli práva na zhotovenie reprodukcie, nie je známe. Raymond Clemens z knižnice pri univerzite v Yale ich vydavateľstvu poskytol preto, že o dielo sa zaujíma množstvo ľudí. „Keby sme nechávali do rukopisu nahliadnuť príliš často, zničilo by ho to,“ zdôrazňuje.

Rukopis je opradený záhadami. Kniha je pomenovaná po antikvárovi Wilfridovi Voynichovi, ktorý rukopis získal okolo roku 1912 v Taliansku. Dielo dlho prisudzovali františkánskemu mníchovi a filozofovi z 13. storočia Rogerovi Baconovi, ktorého záujem o alchýmiu a mágiu priviedol do väzenia. Teóriu zavrhli v roku 2009, keď rádiokarbónová metóda datovania určila zrod rukopisu do rozmedzia rokov 1404 až 1438.

Podľa iných teórií môže ísť o dielo renesančného génia Leonarda da Vinciho (1452 – 1519), o prácu neznámeho autora, ktorý používal kódovaný jazyk, aby unikol pozornosti inkvizície, či dokonca mimozemšťana, ktorý ho zanechal na Zemi ako darček, ale aj o dokonalý podvrh.

Obsah rukopisu zostáva záhadou. Rastliny, ktoré v ňom sú namaľované, neboli nikdy identifikované. Ani astronomické kresby alebo ilustrácie žien nikdy nevydali svoje tajomstvá. Medzi tými, ktorí sa márne pokúšali rukopis rozlúštiť, je aj americký kryptológ William Friedman, ktorý úspešne dešifroval kód používaný japonskou armádou počas druhej svetovej vojny. Beineckeova knižnica dostáva mesačne tisíce listov od ľudí, ktorí si myslia, že tajomstvo rozlúštili.

Nakladateľstvo Siloe počíta, že 200-stranový rukopis vydá do roka a pol.

#záhada #Yale #Wilfrid Voynichov #Voynichov rukopis #rukopis #pergamen #Nakladateľstvo Siloe #Leonardo da Vinci #kryptológ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk