Henry S. Whitehead: Umierajúci boh a iné poviedky

01.09.2016 05:00

Americký prozaik dokázal spojiť nespútanú imagináciu s etnograficky precíznou znalosťou domorodého folklóru v Západnej Indii.

Počas dlhoročného pobytu na Panenských ostrovoch sa tento pastor episkopálnej cirkvi dôverne oboznámil s praktikami vúdú a bol svedkom mnohých rituálov čiernej mágie.

Vďaka svojmu neortodoxnému prístupu k poverami nasiaknutému životu domorodého obyvateľstva a otvorenej mysli bol schopný zachytiť zanikajúci svet šamanizmu. Henry S. Whitehead (1882–1932) s výnimkou misionárskeho obdobia stráveného v Karibiku prežil väčšinu života v Novom Anglicku. Jeho mrazivo hrôzostrašné príbehy sa začali objavovať v amerických pulp-fiction časopisoch od roku 1924. Jeho prvotina Williamson z roku 1910 bola publikovaná až roku 1946 v posmrtne vydanej zbierke West India Lights, vďaka ktorej sa zaradil medzi uznávaných velikánov žánru. Už táto pozoruhodná poviedka obsahuje prvky, ktoré neskôr účinne využil vo svojich príbehoch: Napätie, tajomstvo, chladne nezúčastnený popis udalostí a pocit neodvratne postupujúcej hrôzy.

Medzi veľkých obdivovateľov jeho tvorby patril aj majster hororu H. P. Lovecraft. Preklad Katarína Kvoriaková.

Európa

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Henry S. Whitehead #Umierajúci boh a iné poviedky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku