Sebastian Niedlich - Smrť a iné okamihy môjho života. Aj SMRŤ môže byť zábavná

Tento príbeh je nádherná čierna komédia so srdcom, na ktorú tak skoro nezabudnete. Budete sa smiať aj plakať. Od radosti.

06.09.2016 07:00
debata
Sebastian Niedlich - Smrť a iné okamihy môjho... Foto: Ikar
Sebastian Niedlich - Smrť a iné okamihy môjho života Sebastian Niedlich - Smrť a iné okamihy môjho života

Už obálka naznačuje, že smrť v novinke Smrť a iné okamihy môjho života nie je tá s kosou…ale veselá, takmer rozprávková postavička s úsmevom, ktorá drží v ruke sieťku na motýle. Do tej Smrtonos naozaj chytá motýle, ktoré zomierajúcim vylietavajú z úst vo chvíli, keď skonajú…

Priatelia sú skvelá vec. A niekedy na nich natrafíte naozaj na veľmi nezvyčajných miestach. Náš hrdina Martin to zažil. Nie je však práve nadšený, keď sa pri posteli svojej umierajúcej babičky zoznámi so stelesnenou Smrťou. Tá má podobu mladého muža vyzbrojeného sieťkou na motýle, do ktorej chytá duše umierajúcich. Pôvodne si prišiel po dušu starej dámy, ale je nesmierne šťastný, že ho konečne niekto vidí a počuje.

„Tešilo ma Martin. Istotne sa ešte niekedy stretneme. Teraz by ma však zaujímalo, či by sme sa nemohli stretnúť aj skôr?“ spýtala sa vtedy Smrť.

Spriatelia sa a zrazu sa Martinovi začne zjavovať kedykoľvek a kdekoľvek, aj v tej najnevhodnejšej chvíli…

Vraj on je ten pravý, on je predurčený na to, aby prevzal jeho úrad. A Martin naozaj začne mať nadprirodzené schopnosti. Prenášajú sa naňho zo Smrtonosa, ktorý mu chce odovzdať svoju robotu. Keď však Martin spozná ženu, o ktorej tuší, že je tá pravá, musí si položiť závažnú otázku: Má vôbec zmysel žiť, milovať a túžiť po šťastí, keď sa raz všetko aj tak skončí smrťou?

Vypočujte si AUDIO úryvok, ktorý perfektne načítal herec Robert Roth:

„Kedy?“ počujem vlastný hlas.

„Onedlho.“ So záujmom sa zadíva na ľudí, ktorých som pozoroval. „Si nervózny?“

„Neviem sa dočkať,“ sarkasticky odvetím.

„S tým sa nežartuje.“

„Mám pocit, že moje telo momentálne nevie, ako by sa malo cítiť.“

„Onedlho to prejde.“

„Veď vravím, neviem sa dočkať.“

Mlčky pozorujeme dianie naokolo. Priateľ si začne pískať ob-la-di-ob-la-da. Nemôžem si pomôcť, musím sa usmiať.

„Vieš čo? Podľa mňa je pekné, že keď človek odchádza tam, kam odchádza, že keď odchádza do večnosti, má pri sebe priateľa.“

Obráti sa ku mne, polovicu hlavy mu zakrýva kapucňa. Prestane pískať, uškrnie sa. Uškŕňa sa rovnako, ako keď sme sa stretli prvý raz. Lenže vtedy som ešte nevedel, že je to Smrť.

Knihu Smrť a iné okamihy môjho života vydal Ikar.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Smrť a iné okamihy môjho života #Sebastian Niedlich