Pre svoje pozorovania autorka zvolila formát „jeden deň v živote“. Jednotlivé príbehy sa odohrávajú počas siedmich dní v šiestich najvýznamnejších mestách umeleckej scény – New Yorku, Los Angeles, Londýne, Bazileji, Benátkach a Tokiu. Vystupuje v nich pestrá škála postáv, ktoré obhajujú protichodné definície umenia. Pre niektorých je umenie luxusným tovarom alebo zábavou, pre iných intelektuálnou prácou či akýmsi alternatívnym náboženstvom.
Thorntonová sleduje strhujúce drámy pri večernej dražbe v aukčnej sieni Christie's, priebeh slávneho seminára na CalArts, elitnú predajnú prehliadku umenia v Bazileji, zákulisie súťaženia o Turnerovu cenu usporiadanú galériou Tate, zvláštnosti časopisu Artforum a kritikov preňho píšucich, eskapády v ateliéri Takašiho Murakamiho a Benátske bienále ako kurátorskú ríšu divov.
V jednotlivých kapitolách zachytáva premenlivosť dynamických síl umeleckého sveta, skúma otázky tvorivosti, vkusu i získavania štatútu a zamýšľa sa nad významom života vo svete, v ktorom nie je nič dôležitejšie než umenie samo.
Etnografka a sociologička kultúry Sarah Thorntonová (1965) napísala niekoľko knižiek z prostredia umenia a umelcov, trhu s umením, venuje sa dejinám hudobnej technológie, tanečným klubom, subkultúram, kultúrnym hierarchiám. Kniha bola v roku 2008 denníkmi The New York Times a The Sunday Times označená za najlepšiu knihu roka.
V anglickom origináli Seven Days in the Art World. (W. W. Norton & Company, 2008). (česky)
Kniha Zlín