Hannah Arendtová: Eichmann v Jeruzaleme, Správa o banalite zla

Kniha o súdnom procese s nacistickým zločincom Adolfom Eichmannom vyvolala svojho času veľký záujem, ale aj pobúrenie.

22.10.2016 05:00
debata

Spis koncipovaný ako reportáž je zároveň historickým svedectvom, filozofickou úvahou o rôznych výkladoch práva. Opakuje sa v ňom dilema z norimberských procesov, kde sa obžalovaní obhajovali tým, že len poslúchali rozkazy.

arendtova

Filozofka – alebo teoretička politiky, ako sa radšej označovala – Hannah Arendtová (1906–1975) napísala nepohodlnú knihu. Jej portrét Eichmanna nezodpovedal tradičnej predstave vojnového zločinca ako psychopata a brutálneho vraha, namiesto toho tu máme podivný produkt svojej doby s dušou byrokrata. Vášnivé diskusie vyvolali jej pasáže o židovských radách, ktoré sa svojím spôsobom podieľali na hladkom priebehu likvidácie židovského obyvateľstva. Tretí problém sa týkal jej kritiky samotného procesu a spôsobu, akým bol vedený. Dnes, s odstupom viac než päťdesiatich rokov, kniha patrí medzi najvýraznejšie míľniky v uvažovaní nielen o holokauste, ale aj o rizikách modernej spoločnosti.

Z anglického originálu Eichmann in Jerusalem/A Report on the Banality of Evil (Viking Press, 1963) preložil Igor Otčenáš.

Premedia

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Hannah Arendtová: Eichmann v Jeruzaleme #Správa o banalite zla
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy