V prvej časti večera budú interpretované kľúčové diela feministickej literatúry, teória ako aj beletria, v rámci scénického čítania, spolu s aktuálnymi správami o ženách z dennej tlače. Živá ženská knižnica zároveň ponúka možnosť živej diskusie s pozvanými hostkami, výnimočnými osobnosťami, na rodovo citlivé témy,“ uviedla dramaturgička divadla Monika Tatarková.
Prvá časť predstavenia sa uskutoční v utorok 29. novembra o 19. hodine. V rámci večera sa návštevníci oboznámia s dielom fínskej literátky Märty Tikkanen Príbeh lásky storočia. Pozvanie do diskusie s témou Istanbulského dohovoru prijala Jana Raganová z občianskeho združenia Nemlčme, ktorého cieľom je zastaviť násilie páchané na ženách. Súčasťou večera bude spoločné vypískanie násilia páchaného na ženách.
„Druhý večer bude v stredu 30. novembra, rovnako o 19.00 h. V rámci čítania spoznáme dielo anglickej spisovateľky a feministky Virginie Woolf Tri guiney. V následnej diskusii rozoberieme témy nastolené v knihe – súvislosť medzi tradičným postavením žien, násilím a fašizmom. Pozvanie na diskusiu prijala spisovateľka, dramatička a prekladateľka Jana Juráňová,“ doplnila Tatarková.
BDNR pokračuje novým projektom v línii umeleckého stvárnenia ženskej skúsenosti v súčasnom svete. Divadlo sa inscenovaním Živej ženskej knižnice pripája k dňom aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách, ktoré sa začali 25. novembra Medzinárodným dňom eliminácie násilia páchaného na ženách a končia sa 10. decembra Medzinárodným dňom ľudských práv, pretože ženské práva sú ľudské práva.