
Tomáš Petřivý nie je prvý Slovák vyznamenaný týmto ocenením. Rad za zásluhy Poľskej republiky udelili aj jednému zo zakladateľov Verejnosti proti násiliu v roku 1989 Jánovi Budajovi (2014), právnikovi a odborníkovi na slovenské obyvateľstvo na poľskom území Jozefovi Čongvovi (2013), básnikovi a prekladateľovi Karolovi Chmelovi (2011) či literárnemu redaktorovi a prekladateľovi Jozefovi Marušiakovi (1997), dodal Mário Kyseľ.
Tomáš Petřivý (1955 – 1986) študoval scenáristiku na pražskej FAMU (Filmovej a televíznej fakulty Akadémie múzických umení) a bol jedným z prvých slovenských signatárov Charty 77. Po podpise Charty 77 musel odísť zo školy a začala sa o neho zaujímať komunistická tajná služba. Skôr ako prišiel o pas, sa mu podarilo dostať do Varšavy, kde nadviazal kontakty s poľskými aktivistami demokratickej opozície. Výsledkom jeho návštevy bolo prvé stretnutie poľských a československých opozičných aktivistov v júli 1978 v Krkonošiach. Po vyhodení zo štúdia bol prinútený pracovať fyzicky, no stále sa aktívne podieľal na opozičnej činnosti a zaujímal sa o to, čo sa dialo v Poľsku. V nezávislých časopisoch publikoval svoje poviedky, poéziu a publicistické texty.
V roku 1986 tragicky zomrel za nejasných okolností. Ako ďalej informoval Poľský inštitút, vyznamenanie, o ktorého udelení rozhoduje prezident Poľskej republiky, preberie Oleg Pastier, spisovateľ, vydavateľ a bývalý disident. Po oficiálnej časti večera prečíta úryvky z tvorby Tomáša Petřivého Richard Autner, člen činohry Slovenského národného divadla. Následne budú diskutovať o osobe, tvorbe a aktivitách Tomáša Petřivého bývalí opoziční aktivisti Martin Šimečka, Oleg Pastier, Oľga Gyarfášová a Andrzej Jagodzinski.
Poľský inštitút v Bratislave v spolupráci s Veľvyslanectvom Poľskej republiky v Bratislave a Ústavom pamäti národa (ÚPN) zároveň pozýva vo štvrtok 26. januára na diskusiu venovanú 40. výročiu podpísania Charty 77. Podujatie sa v priestoroch Poľského inštitútu v Bratislave začne o 17.00 h a o histórii kontaktov protikomunistickej opozície v Poľsku a vo vtedajšom Československu budú hovoriť signatár Charty 77 Miroslav Kusý, Peter Jašek z ÚPN a Lukasz Kaminski z Vroclavskej univerzity. Podujatie z cyklu diskusných večerov ÚPN pripomenie význam Charty 77, dokumentu, v ktorom jej signatári vyzývali na dodržiavanie ľudských práv v normalizačnom Československu.„Organizátorov Charty a jej signatárov vtedajšia československá vláda totiž prenasledovala a niektorí z nich skončili vo väzení alebo odišli do exilu. Do konca roka 1989 podpísalo Chartu vyše 1800 ľudí, niekoľko desiatok z nich bolo zo Slovenska," pripomína Poľský inštitút v avíze na podujatie.
Poľský inštitút v Bratislave patrí pod poľské ministerstvo zahraničných vecí. Jeho hlavnou úlohou je propagácia poľského umenia, poľskej kultúry a vedy na Slovensku. Organizuje výstavy, koncerty, filmové projekcie, prednášky, konferencie, autorské stretnutia a iné atraktívne akcie. Podporuje kultúrne a umelecké podujatia nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v ďalších slovenských mestách. Vo svojich priestoroch ponúka stále aktualizovanú zbierku kníh, novín a časopisov.