Vo veku 83 rokov zomrela spisovateľka Jaroslava Blažková

Vo veku 83 rokov zomrela v pondelok v noci exilová spisovateľka, publicistka a autorka kníh pre deti a mládež Jaroslava Blažková.

21.02.2017 13:00
Jaroslava Blažková Foto: ,
Spisovateľka Jaroslava Blažková zomrela vo veku 83 rokov.
9

Jaroslava Blažková (1933) patrila ku generácii mladých slovenských autorov, zvanej tiež Generácia 56, ktorí sa odklonili od veľkých spoločenských tém svojej doby a písali o každodennom živote svojich vrstovníkov. Veľký ohlas mal jej knižný debut Nylonový mesiac (1960) s nekonvenčnou mladou hrdinkou, ktorý sa považuje tiež za začiatok nástupu feministických tém v slovenskej literatúre. Podľa novely Nylonový mesiac nakrútil v roku 1965 režisér Eduard Grečner úspešný rovnomenný film (hudba Ilja Zeljenka, kamera Tibor Biath).

Napísala však tiež množstvo knižiek pre deti, v ktorých, ako napísal slovenský prozaik a publicista Anton Baláž, „dominuje jednoznačne humor, fantázia, živý detský jazyk, účinné spojenie poetického obrazu života detí s jeho poznávacím aspektom, pričom autorka veľmi funkčne pri fabulovaní príbehov pre deti využíva žánrové postupy detektívky, dobrodružnej, ale aj náučnej literatúry“.

Jaroslava Blažková sa narodila v roku 1933 vo Valašskom Meziříčí, teda v Československu. Na začiatku 60. rokov minulého storočia sa vďaka novele Nylonový mesiac a mnohým krásnym knihám pre deti stala jednou z najznámejších slovenských spisovateliek. V roku 1968 emigrovala spolu so svojou rodinou do Kanady, kde sa ako autorka odmlčala a mlčali o nej aj učebnice. Na Slovensko sa po roku 1989 zasa vracia knihami pre dospelých, deti aj mládež.

V rozhovore pre časopis Aspekt, ktorý vznikol v roku 1997 pri príležitosti aspektovskej reedície jej poviedok a novely Nylonový mesiac, povedala: „Niektoré fázy života sú nenávratné. Rok 1989 prišiel pre mňa príliš neskoro. Keď som dostala list z Bratislavy, ako si predstavujem svoju rehabilitáciu, pripadalo mi to absurdné. Želala som si iba, aby vyšli znovu moje knižky…“

Z jej ďalších románov a zbierok poviedok a noviel sú známe napr. Jahniatko a grandi (1964), Môj skvelý brat Robinson (1968), Svadba v Káne Galilejskej (2001), Happyendy (2005), najnovšie spomienková kniha To decko je blázon (2013).

Medzi jej najznámejšie detské knižky patria tituly ako Tóno, ja a mravce (1961), Ostrov kapitána Hašašara (1962), Ohňostroj pre deduška (1962), Rozprávky z červenej ponožky (1969) či Jeleňvízor.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
9 debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #spisovateľka #Jaroslava Blažková #Nylonový mesiac