Kniha: Harrymu Holeovi pokojný život nie je súdený

, 10.07.2017 09:00
JO NESBO , Nesbø
Nórsky spisovateľ Jo Nesbø. Autor: ,

Obľúbený nórsky krimiautor Jo Nesbø vo svojej najnovšej knihe Smäd opäť priviedol na scénu detektíva Harryho Holea.

Ten sa vrátil do práce, aby začal tam, kde pred tromi rokmi skončil. Pri prípade, ktorý ho až do dneška mátal. V Osle zavraždia niekoľko žien, ktoré sa zoznamovali s mužmi prostredníctvom sociálnej siete Tinder. Vyšetrovaciemu tímu velí Katrina Brattová. Detektívi si s prípadom nevedia poradiť. Ani so spôsobom, akým boli ženy zabité. Vrchný policajný náčelník Mikael Bellman potrebuje čo najrýchlejšie prípad vyšetriť, lebo jeho métou je postúpiť v kariérnom rebríčku vyššie. Skôr ho zaujíma politika a milenka, hoci má doma krásnu ženu, ktorú zasa miluje jeden z detektívov. Bellman preto povolá Harryho Holea, ktorý sa medzičasom oženil s Ráchel a odsťahoval sa na Holmenkollen. Alkoholu zatiaľ dal pokoj a má v úmysle aj naďalej žiť spokojne s Ráchel a jej synom. Stačí mu, že vyučuje na policajnej akadémii. Holeovi sa do vyšetrovania nechce, ale postupom času zistí, že kauza súvisí s jeho posledným prípadom vraha, o ktorom si myslel, že ho vyriešil. Okolnosti ho donútia založiť alternatívnu skupinu detektívov. Keďže stále váha, či má dať prednosť rodine alebo vyšetrovaniu, znovu siahne na prekliaty alkohol. Takmer príde o život. Prípad nakoniec vyrieši, i keď mu po ňom zostane zjazvená duša.

Súčasní severskí autori sa vyznačujú nielen drsnosťou až brutalitou svojich príbehov, ale i tým, že dokážu do deja zakomponovať novinky, technologické vynálezy, politiku, spoločenské dianie. Čitateľ sa v nich dozvie aj veľa nového o živote v krajine.

Jo Nesbo je vynikajúci nórsky spisovateľ, hudobník. Pôvodným povolaním ekonóm a finančný analytik. Jeho analytické myslenie sa prejavuje v každej jeho knihe, pretože dej je tak poskladaný, že čítate knihu od začiatku do konca bez toho, že by ste tušili, kto je vrah.

Spisovateľ pokračuje v rovnakej línii, ktorú načal v knihe Snehuliak a ďalej ju rozpracoval v Pancierovom srdci (po česky kniha vyšla pod názvom Levhart) a ďalších dieloch o Harry Holeovi. Predstavuje detektíva so zvláštnym správaním, ktorý svoje životné traumy topil v alkohole, ale práve preto, že je vynikajúcim detektívom, takmer vždy sa mu jeho prehrešok "prepečie”.

Ako vášnivá čitateľka Nesbových detektívok som na konci knihy zachytila autorovo posolstvo. Príde ďalšia kniha o Harry Holeovi. Teším sa…

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#smäd #Jo Nesbø
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk