Hanif Kureishi: Budha z predmestia

17.07.2017 05:00

Karim žije so svojím indickým otcom a anglickou matkou na londýnskom predmestí. Roky jeho dospievania zmení otcova premena zo sivého úradníka na „budhu z predmestia“, ktorý si opantá skupinku ľudí veriacich, že jeho východná múdrosť nie je len zásterka a spôsob, ako sa vymaniť z nudného života.

Hanif Kureishi: Budha z predmestia
Hanif Kureishi: Budha z predmestia

Veľkú úlohu zohráva aj otcova nová známosť, krásna a ambiciózna Eva a ďalší ľudia, prichádzajúci do Karimovho života zo starého indického aj nového britského prostredia. Nastávajú roky plné dramatických zmien, sexuálnych eskapád, ale aj politických a spoločenských zmi­en.

Román preložený do dvadsiatich jazykov voľne a veľmi vtipne reflektuje autorovo dospievanie v Británii na začiatku sedemdesiatych rokov v súvislosti s vtedajšou revoltou mládeže a celkovou spoločenskou situáciou. Veľkú úlohu v ňom zohráva aj populárna hudba, autorom soundtracku k štvordielnemu televíznemu spracovaniu románu bol David Bowie.

Britský spisovateľ, publicista, scenárista a filmár pakistanského pôvodu Hanif Kureishi (1954) za svoj román získal Whitbreadovu cenu za najlepší debut roka. V anglickom origináli The Buddha of Suburbia (Faber and Faber, 1990). Preložila Marína Gálisová.

Premedia

#Premedia #knižná novinka #Hanif Kureishi #Budha z predmestia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk