0

John Grisham - Svišť. O najskorumpovanejšom sudcovi v dejinách USA

21.09.2017 06:00

„Rád o mne hovoril ako o Svišťovi, keďže ja som prvá varovne zapískala a upozornila na sudkyňu McDoverovú,“ tvrdí jedna z postáv nového právnického trileru Johna Grishama.

John Grisham - Svišť
John Grisham - Svišť Autor: Ikar

To ona upozornila ako prvá na skorumpovanú sudkyňu a rozbehla kolotoč dramatických udalostí, ktoré si vyžiadali množstvo obetí…

Román Svišť je majstrovsky napísaný a napínavý triler o korupcii v súdnictve. „Veľmi presvedčivý a jeden z najlepších Grishamových príbehov,“ napísal Washington Post. Grisham sa s rozprávačským talentom a veľmi trefne zameral na sociálne i politické problémy našej spoločnosti.

Vyšetrovateľku floridskej Rady pre sudcovskú etiku Lacy Stoltzovú jedného dňa kontaktuje záhadný zdroj a sľubuje, že jej poskytne informácie, ktoré odhalia totožnosť najskorumpova­nejšieho sudcu v dejinách amerického súdnictva. S kolegom Hugom Hatchom sa pustia do vyšetrovania tohto prípadu.

Ukáže sa, že ich informátorom je bývalý právnik z Pensacoly Ramsey Mix. Dnes sa pod novou identitou ako Greg Myers rozhodol odhaliť pravdu a poukázať na tých, čo súdnictvu nerobia dobré meno.

„A bude byt navyše?“ spýtala sa.

„Samozrejme, vaša ctihodnosť. Pri golfovom ihrisku, alebo vo vežiaku?“

„Aký vysoký je ten vežiak?“

„Aký vysoký si želáš?“

„Rada by som videla oceán. Je to možné?“

„Žiadny problém. Momentálne je to desaťpodlažný dom, a čoskoro ho bude vidieť až zo zálivu.“

„To sa mi páči. Výhľad na oceán. Nie celkom penthouse, ale niečo podobné.“

Lenže odkiaľ má Greg také presné informácie?

A čo je zdrojom obrovských ziskov onoho skorumpovaného sud­cu?

Všetko naznačuje, že bol zapojený do výstavby kasín v rezervácii domorodého kmeňa Tappacolov, ktoré mali obyvateľom priniesť nevídanú ekonomickú prosperitu, no namiesto toho sa otvorili dvere korupcii, prostitúcii, organizovanému zločinu, násiliu, ba i priamemu odstraňovaniu nepohodlných ľudí. Lacy Stoltzová okamžite vytuší, že tento prípad môže byť nebezpečný. A veľmi…

Vypočujte si AUDIO úryvok. Z knihy Svišť číta herec Boris Farkaš:

JOHN GRISHAM je americký spisovateľ, autor mimoriadne úspešných trilerov z právnického a zo športového prostredia. Dve volebné obdobia bol členom mississippskej Snemovne reprezentantov. Právnická a politická prax mu poskytla množstvo tém na literárnu tvorbu.

Jeho romány preložili do 42 jazykov, viaceré z nich sa stali základom pre filmové spracovanie. Vďaka takmer tristo miliónom predaných výtlačkov po celom svete patrí azda k najčítanejším a najúspešnejším spisovateľom súčasnosti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #knižná novinka #Ikar #John Grisham #právnici